Golden Retriever

Golden Retriever to rasa psa, która znana jest jako towarzysz dla dzieci, osób niewidomych, pomocnik policji i służb ratunkowych.
Golden Retriever Rasa

Golden Retriever – spokojny, przyjazny i zawsze gotowy do pracy.

Golden Retriever to rasa psa, która znana jest jako towarzysz dla dzieci, osób niewidomych, pomocnik policji i służb ratunkowych. Ma wesołe i łagodne usposobienie, jest posłuszny i zawsze oddany opiekunowi. Warto pamiętać o jego myśliwskich korzeniach, angielski czasownik „to retrieve” oznacza przynosić lub aportować.

 

Historia rasy

Początki rasy sięgają XIX wieku. W 1864 roku sir Dudley Marjoribanks zakupił od pewnego szewca żółtego wavy-coated-retrievera. Pies ten jako jedyny z miotu urodził się z żółtym umaszczeniem. Lord rozpoczął hodowlę, mającą na celu rozwinięcie doskonałego psa aportującego do polowań na dzikie ptactwo. Po latach pracy hodowlanej udało mu się stworzyć psa aportera o aksamitnej złotej sierści. Rasa golden retriever została zaakceptowana dopiero w roku 1930 i wtedy właśnie powstał wzorzec tej rasy.

Wygląd

Golden Retriever występuje w dwóch liniach hodowlanych, europejskiej i pochodzącej z USA, amerykańskiej. W europejskich hodowlach golden retrievera dozwolona jest wyłącznie maść jasnozłota lub kremowa. Kolor biały jest niepożądany. Dozwolone jest co najwyżej kilka białych włosów na klatce piersiowej.
W przypadku linii amerykańskiej może być Golden Retriever czarny, czekoladowy, złoty lub brązowy. Jego sierść nie powinna być jednak koloru czerwonego, ani mahoniowego. Są to psy o proporcjonalnej budowie. Mają kanciaste i mocne kufy oraz szerokie głowy z dużymi, wiszącymi uszami. Ich wyraz pyska często określa się jako przyjazny. Gęsty podszerstek zapewnia golden retrieverom ciepło w zimne dni, a chłód w upały, natomiast włos okrywowy jest śliski i wodoodporny, chroniąc psa przed przemoczeniem podczas pływania.

 

Golden Retriever: Zachowanie

Golden Retriever wygląd zachowanie wady zalety

Golden Retriever znany jest ze swojego niebywałego posłuszeństwa człowiekowi i uwielbia mu towarzyszyć we wszystkich jego aktywnościach. Jest to pies inteligentny
i doskonale radzący sobie z nauką. Zawsze skupiony na otrzymanym zadaniu, co czyni go doskonałym psem pracującym. Suki są z reguły spokojniejsze i bardziej nastawione na współpracę z opiekunem, a samce odznaczają się większą pewnością siebie, przez co czasem bywają samowolne. Goldeny mają bardzo duży apetyt na praktycznie wszystko co znajdzie się w zasięgu ich pyska i z tego względu mają tendencję do nadwagi. Dlatego tak bardzo ważne jest ich prawidłowe żywienie już w wieku szczenięcym.

Zdrowie rasy Golden Retriver

Do popularnych chorób tej rasy należą:

  • Dysplazja stawu biodrowego i stawu łokciowego
  • Epilepsja
  • Nadwaga
  • Cukrzyca
  • Zmętnienie soczewki oka
  • Postępujący zanik siatkówki

Może wystąpić również schorzenie określane jako „koński ogon”. Jest to swoiste porażenie ogona, które skutkuje jego czasowym niedowładem. Do porażenia może dojść
kiedy pies wykąpie się w lodowatej wodzie.

 

Wady i zalety rasy Golden Retriver

Wady:

  • nie nadaje się na psa stróżującego
  • obficie linieje
  • ma skłonności do zjadania odpadków

Zalety:

  • doskonały pies rodzinny
  • nadaje się dla dzieci
  • łagodny i przyjazny wobec ludzi
  • inteligentny, szybko i chętnie się uczy
  • można uprawiać z nim psie sporty
  • tolerancyjny wobec psów i zwierząt domowych

Ciekawostki o rasie Golden Retriever

  • Goldeny mają błonę pławną między palcami, co czyni z nich świetnych pływaków, którzy potrafią również nurkować są świetnymi tropicielami
  • wykrywają narkotyki, substancje łatwopalne, wybuchy gazu, czy ładunki wybuchowe
  • potrafią ostrzec osoby chore na padaczkę przed zbliżających się atakiem
  • zajmują czwarte miejsce w rankingu najbardziej inteligentnych psów świata

 

Rasa Golden Retriever: Podsumowanie

Golden Retriever to oddany człowiekowi, chętny do nauki pies. Jest mądry, ufny, przyjacielski. Z ochotą towarzyszy swojemu opiekunowi, nie lubi zostawać sam.
Uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu. Niewystarczająca dawka ruchu w połączeniu z niepohamowanym apetytem są ogromną bolączką tej rasy i prowadzą do
nadwagi a w konsekwencji otyłości.

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Kot Brytyjski Krótkowłosy

Kot Brytyjski Krótkowłosy to najpopularniejsza aktualnie rasa kotów w Polsce. Nic w tym dziwnego, bo te mruczki są bardzo...

Yorkshire terrier

Yorkshire terrier. W ostatnich latach jego popularność znacząco wzrosła, zwłaszcza wśród osób mieszkających...

Kot Syjamski – charakterny kot o szczególnych wymaganiach?

Kot Syjamski – charakterny kot o szczególnych wymaganiach? Przedstawiciele tej rasy charakteryzują się ciekawym wyglądem, inteligencją i niespożytą...

Syndrom brachycefaliczny u psów

Syndrom brachycefaliczny u psów. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się rasy należące do grupy psów brachycefalicznych.