Jakie pokarmy są toksyczne dla mojego pupila?

Wiele popularnych produktów spożywczych zawiera substancje toksyczne dla psów i kotów. Wymieniamy 10 z nich.
Czego nie może jeść pies? orzechy weterynarz wroclaw

Jakie pokarmy są toksyczne dla mojego pupila? Czego nie mogą jeść psy i koty?

Wiele popularnych produktów spożywczych zawiera substancje toksyczne dla psów i kotów. Wymieniamy 10 z nich.

1. Czekolada

Czego nie może jeść pies? czekolada weterynarz wroclaw

Czekolada jest bardzo toksyczna dla psów i kotów z powodu zawartości teobrominy, która jest stymulantem zakłócającym procesy metaboliczne. Najwięcej teobrominy znajduje się w ciemnej czekoladzie. Zależnie od spożytej ilości może dojść do zaburzeń żołądkowych, problemów z krążeniem, zaburzeń rytmu serca lub nawet śmierci zwierzęcia.

2. Mleko

Czego nie może jeść pies? mleko weterynarz wroclaw

Mleko, śmietana i ser – u dorosłych psów i kotów mogą wywołać po spożyciu objawy takie jak wymioty, biegunka czy zaburzenia żołądkowe na skutek braku odpowiednich enzymów potrzebnych do trawienia produktów mlecznych.

3. Winogrona

Czego nie może jeść pies? winogrono weterynarz wroclaw

Winogrona i rodzynki są toksyczne dla psów i kotów a ich spożycie może doprowadzić do ostrej niewydolności nerek. Wczesne symptomy to nadpobudliwość i wymioty.

4. Orzechy

Czego nie może jeść pies? orzechy weterynarz wroclaw

Orzechy – szczególnie groźne dla psów i kotów są orzechy makadamia, zjedzenie których może wywołać niezborność ruchów, wymioty, apatię i drgawki. Orzechy poprzez swój kształt i rozmiary stwarzają również ryzyko zadławienia a wysoka zawartość tłuszczu może być powodem zaburzeń żołądkowych. Do tej pory nie stwierdzono, która substancja zawarta w orzechach jest toksyczna.

 

5. Awokado

Czego nie może jeść pies? awokado weterynarz wroclaw
Awokado zawiera substancję zwaną persyną, która wywołuje wymioty i biegunkę. Uwaga! Psom szkodzi nie miąższ, ale pestka, skórka i liście. Do tej pory stwierdzono przypadki zatrucia awokado jedynie u psów. Koty ze względu na znacznie większą wybredność i dokładniejszą selekcję pokarmów są do pewnego stopnia chronione. Jednak nie wolno wykluczać możliwości ich zatrucia dlatego należy unikać tego owocu w ich diecie.

 

6. Ksylitol

Czego nie może jeść pies? xilitol weterynarz wroclaw

Ksylitol można spotkać w takich produktach jak naturalny słodzik, guma do żucia, pasta do zębów, bezcukrowe masło orzechowe oraz wiele innych. Nadmierne spożycie u ludzi powoduje wzdęcie i biegunkę. U psów i kotów zaś jest toksyczny i może prowadzić do uszkodzenia lub niewydolności wątroby.
Główne objawy zatrucia to zaburzenia koordynacji, wymioty, spadek poziomu cukru we krwi, ospałość, drgawki, a nawet śpiączka.

 

7. Alkohol

Czego nie może jeść pies? alkohol weterynarz wroclaw

Alkohol, w przeciwieństwie do ludzi, nie jest skutecznie odfiltrowywany przez nerki psów i kotów dlatego jest szkodliwy.

 

8. Kofeina

Czego nie może jeść pies? kofeina weterynarz wroclaw

Kofeina nie zatruwa ale jeśli pies lub kot spożyje nawet niewielką jej ilość, może stać się nadpobudliwy lub doznać napadu drgawkowego.

 

9. Czosnek, cebula, por i szczypiorek

Czego nie może jeść pies? czosnek weterynarz wroclaw

Czosnek, cebula, por i szczypiorek są toksyczne dla psów i kotów. Niezależnie od tego czy są surowe czy gotowane mogą spowodować uszkodzenie czerwonych krwinek, co z kolei może doprowadzić do niedokrwistości. Może wystąpić także żółtaczka i niewydolność nerek. Aby doszło do zatrucia wystarczy zjedzenie 5-10g świeżej cebuli lub około 5 g czosnku w przeliczeniu na kilogram masy ciała zwierzęcia.

 

10. Smażone i tłuste potrawy

Czego nie może jeść pies? pizza weterynarz wroclaw

Smażone i tłuste potrawy mogą wywoływać u naszych pupili zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz być powodem zapalenia trzustki. Regularne ich spożywanie może prowadzić do otyłości.

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

4 odpowiedzi

 1. Dobrze wiedzieć! Kto by pomyślał, że częstując swojego psa winogronem czy orzeszkiem mógłbym mu zaszkodzić.

  1. Bardzo dziękujemy za zainteresowanie naszym blogiem i cieszymy się, że zawarte w nim informacje są przydatne.
   Zespół Centrum Weterynarii Mieszczańska

  1. Bardzo dziękujemy za zainteresowanie naszym blogiem i cieszymy się, że zawarte w nim informacje są przydatne.
   Zespół Centrum Weterynarii Mieszczańska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 ciekawostek o Wyspie Mieszczańskiej we Wrocławiu

5 ciekawostek o Wyspie Mieszczańskiej we Wrocławiu. Kępa Mieszczańska to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc we Wrocławiu...

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą?

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą? Koty nie załatwiają się poza kuwetą bez przyczyny. Najczęściej stoi za tym konkretny przekaz, mówiący nam...

Beagle – co powinieneś wiedzieć o tej rasie jeśli planujesz zakup szczeniaka

Beagle – co powinieneś wiedzieć o tej rasie jeśli planujesz zakup szczeniaka. Beagle to średniej wielkości pies zaliczany do psów gończych,...

Wymiana zębów u psa. Kiedy psu wypadają zęby mleczne?

Wymiana zębów u psa. Kiedy psu wypadają zęby mleczne? Wymiana zębów u psa może trwać nawet kilka miesięcy. W tym okresie pies...