Kot europejski krótkowłosy – szlachetny futrzak czy pospolity dachowiec?

Kot europejski krótkowłosy zwany jest również kotem celtyckim. Do niedawna uważany był za zwykłego dachowca.
Dla kogo jest kot europejski?

Kot europejski krótkowłosy – szlachetny futrzak czy pospolity dachowiec?

Kot europejski krótkowłosy zwany jest również kotem celtyckim. Do niedawna uważany był za zwykłego dachowca. Występuje w wielu umaszczeniach jednak najbardziej znany jest ze swojej prążkowanej, szarej sierści. Najlepiej czuje się na wolności, a do tego ma niezależny charakter.

 

Jakie jest pochodzenie europejskiego kota krótkowłosego?

Przodkami kotów dachowych są europejskie koty krótkowłose, które przybyły do Europy wraz z Rzymianami. Rasa ta powstała bez ingerencji człowieka i wywodzi się ze starożytnej linii rzymskich kotów domowych. Niektóre źródła wskazują, że rasa ta zyskała domieszkę genów żbika, czego następstwem może być charakterystyczne prążkowane umaszczenie. Przez wiele lat Kot europejski nie był uznany przez międzynarodowe organizacje felinologiczne. Uznanie rasy nastąpiło dopiero w 1982 roku przez organizację FIFe (Federation International Feline). Kot europejski uznany jest również przez ACF Australian Cat Federation.

 

Czym różni się kot europejski od zwykłego dachowca?

Kot europejski krótkowłosy

Kot europejski to średniej wielkości, bądź duży kot. Wzorzec rasy dopuszcza wszelkie możliwe kolory: czarny, rudy, niebiesko-kremowy, z prążkami lub bez, srebrny z białymi znaczeniami. Kot europejski nie występuje według wzorca z długą sierścią. Ma harmonijna i subtelna sylwetkę, z muskularną klatką piersiową, silnymi łapami i grubym u nasady ogonem zwężającym się ku dołowi. Głowa okrągła, dłuższa niż szersza, z uszami średniej wielkości proporcjonalnymi do reszty pyszczka. Oczy okrągłe, lekko skośne mogą być różnych kolorów. Kot europejski nie różni się zasadniczo od zwykłego dachowca, jednak posiada własny określony standard i rodowód.

 

Jaki jest charakter kota europejskiego?

Z reguły są to zwierzęta niezależne, które lubią chodzić własnymi ścieżkami. Same wolą decydować o częstotliwości czułości o czym trzeba pamiętać, ponieważ mogą się trafić osobniki mniej lub bardziej skłonne do pieszczot. Są dobrymi towarzyszami dla dzieci. Z reguły lubią się bawić, szczególnie jako młode kociaki. Warto zapoznać swojego kota już od kociaka z innymi zwierzętami aby mógł oswoić się z ich obecnością na co dzień.

 

Ciekawostki dotyczące rasy.

Średnia życia kota europejskiego to 14 – 16 lat, chociaż spotyka się osobniki, które w dobrej kondycji żyją nawet 20 lat. Koty te są uznawane za rasę niezwykle zdrową i odporną na choroby, u których wystąpić jednak mogą schorzenia często spotykane u kotów, takich jak kardiomiopatia przerostowa, czyli powszechna wśród kotów choroba serca, czy hemofilia B, charakteryzująca się problemami z krzepnięciem krwi. U kotów niewychodzących należy zwrócić szczególną uwagę na nadwagę prowadzącą do otyłości a w konsekwencji do chorób stawów, czy też cukrzycy. Dlatego warto pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u lekarza weterynarii oraz profilaktyce. Głównymi miłośnikami tej rasy są Skandynawowie, którzy skutecznie wywalczyli jej odtworzenie i uznanie przez międzynarodową organizację felinologiczną w 1982 roku.

 

O czym należy pamiętać pielęgnując kota europejskiego?

Krótki włos kota europejskiego nie przysparza wielu problemów. Należy jednak pamiętać, że kot czyszcząc swoje futerko, szczególnie w okresie linienia będzie połykał włosy a to może doprowadzić do tworzenia się kul włosowych w przewodzie pokarmowym, które mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia czworonoga. Dla jego bezpieczeństwa należy podawać pasty odkłaczające w celu udrożnienia przewodu pokarmowego.

Coraz częstszym problemem u kotów są schorzenia związane z przyzębiem, dlatego bardzo ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej pupila. Najskuteczniejszą ochroną przed odkładającym się kamieniem nazębnym jest systematyczne szczotkowanie kocich zębów za pomocą szczoteczki i pasty przeznaczonej dla zwierząt. Należy pamiętać o czystości oczu i uszu a w razie potrzeby użyć do pielęgnacji specjalnych preparatów. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę są pazury, które w kontakcie z twardym podłożem ścierają się same. Niekiedy jednak trzeba użyć obcinaczek. Koty nie lubią tego zabiegu dlatego należy wykonać go w miłej i spokojnej atmosferze. W przypadku kotów niewychodzących należy zadbać o
drapak.

 

Dla kogo jest kot europejski?

Nie są to koty kłopotliwe w utrzymaniu, nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych ani skomplikowanego żywienia. Akceptując charakter tej rasy i poświęcając jej wystarczającą ilość czasu zyskujesz wiernego i oddanego przyjaciela, który doskonale odnajdzie się przy boku rodzin z dziećmi, jak i osób samotnych.

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Owczarek Szwajcarski

Owczarek szwajcarski, a dokładniej Biały Owczarek Szwajcarski, to wspaniała rasa psów, która jest blisko spokrewniona...

Koty rasy Main Coon

Main Coony to jedna z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych ras kotów na świecie! W ich...

Lagotto Romagnolo

Lagotto Romagnolo to rasa, która powoli zdobywa serca Polaków i zyskuje popularność w naszym kraju. Ich przyjazny...

Kot Sfinks

Sfinks to bez wątpienia wyjątkowy kot. Przyciągają uwagę nie tylko swoim brakiem sierści...