Po co myć zęby u psa czy kota?

Mycie zębów u zwierząt towarzyszących to nie żartobliwe określenie, a istotny element opieki nad zwierzęciem.
Po co myć zęby u psa czy kota?

Mycie zębów u zwierząt towarzyszących to nie żartobliwe określenie, a istotny element opieki nad zwierzęciem. Zalecane jest szczególne u pacjentów z predyspozycjami do choroby przyzębia. Badania udowadniają , że tylko regularność i konsekwencja są w stanie uchronić naszych pupili przed powstawaniem kamienia nazębnego. Oznacza to, że szczotkowanie raz na kilka dni nie zadziała. Obecnie na rynku mamy szeroką ofertę past enzymatycznych i specjalnych szczoteczek dla zwierząt, nasz personel też chętnie posłuży pomocą w doborze
odpowiednich akcesoriów.

Jednak mycie zębów to nie wszystko, minimum raz do roku zaleca się kontrolę stomatologiczną. Wiele ras psów, zwłaszcza małych, jest predysponowanych do nadmiernego odkładania kamienia nazębnego. U kotów ten problem też nie należy do rzadkości.
Co istotne, obecność kamienia nazębnego to nie jest tylko problem kosmetyczny!
Namnażające się bakterie w jamie ustnej często powodują choroby dziąseł, wpływają również na pracę takich narządów, jak nerki, wątroba, a nawet mięsień sercowy, czy mózg.
Jeśli u Waszego pupila pojawi się nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, problem z przeżuwaniem, czy nagłe połykanie pokarmu, a nawet utrata apetytu, zalecamy wizytę w przychodni weterynaryjnej. Opiekunów szczeniąt i kociąt również zachęcamy do regularnych kontroli uzębienia.
Prawidłowa wymiana uzębienia z mlecznego na stałe powinna trwać maksymalnie do szóstego, siódmego miesiąca życia. W przypadku obecności podwójnych kłów, czy innych przetrwałych zębów mlecznych, zalecany jest kontakt z lekarzem weterynarii. Zęby, które nie wypadną lub nie zostaną usunięte na czas, mogą być przyczyną problemów ze zgryzem, czy podniebieniem
twardym.

Nasz personel bardzo chętnie posłuży pomocą, dlatego zachęcamy do zadawania pytań i rozwiewania wątpliwości podczas wizyt.

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Przedstawiamy listę 5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym.

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny?

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny? Koprofagia, z greckiego kópros czyli kał oraz phagein czyli jeść, jest zjawiskiem polegającym na zjadaniu...

Syndrom PICA, czyli zespół łaknienia spaczonego u kotów i psów.

Syndrom PICA to przypadłość polegająca na zjadaniu przez zwierzęta rzeczy niejadalnych, takich jak papier, ubrania, ziemia, kamienie, beton, patyki, drobne kawałki metalu.

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą?

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą? Koty nie załatwiają się poza kuwetą bez przyczyny. Najczęściej stoi za tym konkretny przekaz, mówiący nam...