Postępowanie ze starszym pacjentem

Życie psów i kotów w ciągu ostatnich dziesięcioleci znacznie się wydłuża. Ma na to wpływ rozwój medycyny i większa świadomość opiekunów...
woman with a dog and a sunrise

Życie psów i kotów w ciągu ostatnich dziesięcioleci znacznie się wydłuża. Ma na to wpływ rozwój medycyny i większa świadomość opiekunów, dzięki czemu dużo szybciej rozpoznajemy choroby przewlekłe i możemy je z powodzeniem leczyć. Psy i koty w starszym wieku, czyli tak zwani pacjenci geriatryczni, wymagają szczególnej uwagi. Są predysponowani do wystąpienia wielu chorób przewlekłych, np. przewlekłej choroby nerek, chorób serca, zaburzeń hormonalnych, (np. cukrzycy), nadciśnienia tętniczego, chorób stawów itd. Należy pamiętać, że pierwsze stadia wielu chorób są bezobjawowe, co sprawia, że rozpoznanie tych zaburzeń bez badań dodatkowych jest praktycznie niemożliwe.
Poniżej przedstawiamy listę zalecanych przez nas badań profilaktycznych zwierząt geriatrycznych u których nie rozpoznano chorób przewlekłych:

  • Badanie kliniczne ( wykonuje je lekarz internista) – raz na 6 miesięcy
  • Badania krwi – morfologia, podstawowy profil biochemiczny oraz tarczycowy ( krew pobieramy po minimum 8 godzinach głodówki) – raz na sześć miesięcy
  • Pomiar ciśnienia krwi – raz na sześć miesięcy
  • Badanie echo serca – raz w roku
  • Badanie usg jamy brzusznej ( po min 12-14 godzinach głodówki) – raz na sześć miesięcy
    Uwaga! Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie, dlatego kolejność i rodzaj badań ustalamy po indywidualnej konsultacji. U pacjentów z chorobami przewlekłymi ilość i częstotliwość badań ulega zmianie!

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Urologia i nefrologia

Urologia i nefrologia weterynaryjna to dziedziny weterynarii, które koncentrują się na diagnozowaniu...s

Trening Medyczny Psa

5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Przedstawiamy listę 5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym.

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny?

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny? Koprofagia, z greckiego kópros czyli kał oraz phagein czyli jeść, jest zjawiskiem polegającym na zjadaniu...