Wymiana zębów u psa. Kiedy psu wypadają zęby mleczne?
Wymiana zębów u psa może trwać nawet kilka miesięcy. W tym okresie pies może wykazywać większą niż zwykle, ochotę do gryzienia różnych przedmiotów w domu. Dlatego należy zachęcać szczenię do gryzienia gryzaków lub zabawek w celu uśmierzenia dyskomfortu i bólu. Okres wymiany zębów to czas, w którym szczenię może przestać jeść, staje się bardziej apatyczne i osowiałe. Jak wygląda rozwój uzębienia u psa i co robić, gdy szczeniakowi wypadają zęby mleczne?
Wymiana zębów u psa, pierwsze zęby u psa
Mleczne zęby u psa zaczynają się pojawiać około 4 tygodnia życia. Pierwsze są siekacze, a następne kły, które pojawiają się w 5-6 tygodniu życia szczenięcia. Po ukończeniu około 9 tygodnia zwierzak powinien mieć już komplet ostrych jak szpilki zębów mlecznych. Całość uzębienia mlecznego u psa to 28 zębów, w tym 14 w szczęce i tyle samo w żuchwie. Szczeniak nie posiada zębów trzonowych, czyli zębów położonych najgłębiej w jamie ustnej.
Kiedy wypadają zęby mleczne u psa?
Wymiana zębów mlecznych na stałe u psa rozpoczyna się około 4 miesiąca życia i zazwyczaj kończy się przed ukończeniem roku życia przez psa. Zależy to od rasy i rozmiarów zwierzaka. Mniejsze psy przeważnie rozwijają się szybciej, dzięki czemu proces trwa krócej. Z kolei wymiana zębów u psa rasy olbrzymiej czasem wymaga nieco więcej czasu i może zakończyć się później. Pies ma 42 zęby stałe, w tym 22 w szczęce i 20 w żuchwie.
Wymiana zębów u psa – zachowanie czworonoga
Wymiana zębów u psa bardzo często przebiega bezobjawowo. Kiedy szczeniakom wypadają mleczaki, najczęściej są przez nie połykane podczas jedzenia. Zdarza się czasami, że opiekun znajdzie zęba na podłodze lub w misce pupila. Połykanie wypadających zębów przez psa jest normalne i nie stanowi żadnego zagrożenia dla jego zdrowia. Najbardziej zauważalnymi i wyczuwalnymi przez opiekuna objawami są nieprzyjemny zapach z pyska i zaczerwienione dziąsła. Czasami może pojawić się podenerwowanie, niecierpliwość, intensywne ślinienie a nawet biegunka.
Podwójne uzębienie u psa – co robić?
Szczególną uwagę należy zwrócić na to u psów ras małych i miniaturowych, a szczególnie u psów ras brachycefalicznych, czyli ze skróconym pyskiem. To właśnie u nich istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia przetrwałych zębów mlecznych, a także rozwinięcia się wad zgryzu w wyniku zbyt małej ilości miejsca na rozwój prawidłowego uzębienia stałego. Jeśli zauważysz, że Twój pies ma podwójne uzębienie, warto podjąć pewne kroki. Pierwszym krokiem powinno być skonsultowanie się z lekarzem weterynarii. Profesjonalna ocena pozwoli ustalić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z podwójnym uzębieniem oraz czy istnieje potrzeba interwencji lekarskiej. Nie próbuj samodzielnie usuwać nadmiarowych zębów lub zębów mlecznych. Możesz w ten sposób naruszyć dziąsła psa lub wywołać ból i stres u zwierzaka.
Czy należy stosować specjalną dietę kiedy psu wypadają zęby?
Przetrwałe zęby mleczne u psa to problem, który dotyczy około 15 procent psiej populacji. Warto więc stale kontrolować uzębienie czworonoga w okresie wymiany mleczaków. W okresie wypadania zębów u szczeniaka ważne jest wielokierunkowe działanie. Przede wszystkim musimy zapewnić psu zbilansowaną karmę pełnoporcjową przeznaczoną dla psów w okresie wzrostu, która zapewnia prawidłowy rozwój układu kostnego, a także zębów. Dieta może również pomóc w stymulowaniu uzębienia tak, aby zęby mleczne zostały skutecznie rozchwiane i prawidłowo usunięte. Dlatego w diecie szczenięcia należy uwzględnić nie tylko mokrą, ale też suchą karmę o właściwej wielkości granulek, które pies z łatwością pogryzie. Uzupełnieniem diety psa mogą być również przekąski stomatologiczne, które zachęcają do długiego żucia i tym samym stymulowania zębów i dziąseł.