Zapalenie ucha u psa – co należy wiedzieć o tej chorobie

Zapalenie uszu u psa to dość częsta przypadłość, która dotyka zwierzęta niezależnie od wieku, płci czy rasy.
Zapalenie uszu u psa centrum weterynarii Mieszczańska

Zapalenie ucha u psa – co należy wiedzieć o tej chorobie.

Zapalenie uszu u psa to dość częsta przypadłość, która dotyka zwierzęta niezależnie od wieku, płci czy rasy. Jednak na zachorowania najbardziej narażone są psy z opadającymi uszami, takie jak spaniele, labradory, ogary, bassety czy jamniki. Nawracające stany zapalne uszu i niekończące się wizyty u lekarza weterynarii mogą być frustrujące dla opiekunów, a dyskomfort towarzyszący objawom nieprzyjemny dla zwierząt.

Jak rozpoznać zapalenie ucha u psa?

Zaniepokoić powinno nas zaczerwienienie, łuszczenie skóry na małżowinie lub brzydki wypływ czy zapach z ucha. Jeśli nie ma zranienia, ciężko jest rozpoznać początki rozwijającego się procesu zapalnego. Częste potrząsanie głową, położone uszy lub tylko jedno ucho, przechylanie głowy na jedną stronę, swędzenie w okolicach podstawy ucha, którego objawem jest drapanie lub pocieranie o meble czy podłogę to objawy, których nie wolno bagatelizować, a które świadczą o już rozwiniętym procesie zapalnym.

Jakie są przyczyny zapalenia ucha u psa?

Rozwój choroby może mieć wiele przyczyn. Ważne jest żeby ją znaleźć i zwalczyć. Najczęściej jest to skutek działania niekorzystnych bodźców fizycznych, takich jak wilgoć. Bezpośrednią przyczyną zwykle są kąpiele, zarówno te w zbiornikach wodnych, jak i te związane z codzienną pielęgnacją zwierzęcia. Wilgotne i ciepłe środowisko wewnątrz kanału słuchowego jest idealnym warunkiem do rozwoju bakterii i drożdżaków (grzybów).
Do pozostałych przyczyn zapalenia ucha należą:
– alergia pokarmowa lub atopowe zapalenie skóry
– nieodpowiednia pielęgnacja uszu
– niedrożny kanał słuchowy i zalegająca w nim wydzielina
– pasożyty np. świerzbowiec
– ciało obce wewnątrz kanału słuchowego np. kłosy traw

Jak zbudowane jest ucho psa?

Ucho psa podzielone jest na trzy części i w każdym z nich może wystąpić stan zapalny:
– ucho zewnętrzne, w którego skład wchodzi małżowina uszna i  kanał słuchowy w kształcie litery L
– ucho środkowe, w którym  znajduje się jama bębenkowa, błona bębenkowa, trąbka Eustachiusza i kosteczki słuchowe
– ucho wewnętrzne, gdzie znajduje się ślimak, kanały półkoliste i nerwy słuchowe

Jakie są objawy zapalenia ucha u psa?

Najczęstszymi objawami zapalenia ucha u psa jest ból, któremu może towarzyszyć skowyt oraz swędzenie. Może pojawić się ropny wyciek z kanału słuchowego. Ucho jest w środku zaczerwienione, często obrzęknięte, pokryte strupami. Pies uporczywie drapie się po uszach, nieustannie potrząsa głową. Tym objawom mogą również towarzyszyć takie symptomy jak, niepokój, zaburzenie równowagi, rozdrażnienie.

Jak leczyć zapalenia ucha u psa?

Nieleczone zapalenie ucha może skutkować powikłaniami dlatego zbadanie psa przez lekarza weterynarii jest koniecznością, by nie dopuścić do pogłębienia się choroby. Lekarz weterynarii na podstawie zebranego wywiadu z opiekunem pupila oraz badania otoskopem oceni stopień zaawansowania choroby i dobierze odpowiednie leczenie, dzięki któremu pies poczuje się lepiej, a uszy wrócą do zdrowia. Wszelkie przepisane przez lekarza weterynarii preparaty należy stosować zgodnie z zaleceniami, aby nie doszło do nawrotu choroby, jak i wytworzenia się odporności na leki.
Jeśli stan zapalny zaatakował także ucho wewnętrzne lub środkowe, konieczny może być zabieg chirurgiczny, udrożniający kanał słuchowy.

 

Jakie mogą być następstwa nieleczonego zapalenia ucha u psa?

Nieleczone zapalenie ucha zewnętrznego przenosi się poprzez ucho środkowe do ucha wewnętrznego i kończy najczęściej tzw. zespołem przedsionkowym. Objawia się to nienaturalnym ułożeniem głowy, zaburzeniami równowagi, oczopląsem, nudnościami i wymiotami oraz brakiem apetytu. Stanowi to zagrożenie dla okolicznych nerwów a leczenie często wymaga interwencji chirurgicznej. Proces ten może mieć poważne konsekwencje dla słuchu Twojego pupila, prowadząc w skrajnych przypadkach do jego utraty.

Jak zadbać o zdrowe uszy Twojego pupila?

1. Usuwaj włosy zarastające zewnętrzną część małżowiny, szczególnie u psów z opadającymi uszami (rasy predysponowane do zapalenia uszu).
2. Regularnie kontroluj uszy pupila.
3. Sprawdzaj, czy w małżowinie nie pojawiają się strupy lub nieprzyjemnie pachnąca, brązowawa wydzielina.
4. Wentyluj kanał słuchowy u psów ras predysponowanych do zapalnie uszu, poprzez wywijanie małżowiny na zewnątrz.
5. Po każdej kąpieli lub spacerze w deszczowy dzień wysusz uszy pupila czystym ręcznikiem lub gazikiem.
6. Czyść uszy swojego pupila specjalnymi, dedykowanymi do tego celu produktami.

Podsumowanie

Jeśli zauważysz, że Twój pies cierpi na zapalenie ucha, niezwłocznie zaplanuj wizytę w zakładzie leczniczym dla zwierząt. Schorzenie to jest nie tylko bolesne, ale może mieć również bardzo poważne konsekwencje, łącznie z utratą słuchu.

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny?

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny? Koprofagia, z greckiego kópros czyli kał oraz phagein czyli jeść, jest zjawiskiem polegającym na zjadaniu...

Syndrom PICA, czyli zespół łaknienia spaczonego u kotów i psów.

Syndrom PICA to przypadłość polegająca na zjadaniu przez zwierzęta rzeczy niejadalnych, takich jak papier, ubrania, ziemia...

Syndrom brachycefaliczny u psów

Syndrom brachycefaliczny u psów. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się rasy należące do grupy psów brachycefalicznych.

Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis) OA u psów i kotów

Choroba zwyrodnieniowa stawów OA (osteoarthritis) jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń objawiających się postępującym bólem.