Beagle – co powinieneś wiedzieć o tej rasie jeśli planujesz zakup szczeniaka

Beagle – co powinieneś wiedzieć o tej rasie jeśli planujesz zakup szczeniaka. Beagle to średniej wielkości pies zaliczany do psów gończych,...
Beagle rasa psów / Beagle rasa psa

Beagle – co powinieneś wiedzieć o tej rasie jeśli planujesz zakup szczeniaka

Beagle to średniej wielkości pies zaliczany do psów gończych, chociaż coraz częściej traktowany jest jako pies do towarzystwa. Świetnie sprawdzi się w tej roli jeśli tylko nowy właściciel zagwarantuje mu odpowiednie warunki. Niewłaściwe postępowanie ze szczeniakiem może sprawić, że bardzo szybko zdominuje on swojego właściciela. Jak tego uniknąć i co zrobić aby beagle cieszył się dobrym zdrowiem?

 

Beagle – historia rasy

Początki tej rasy sięgają XIV wieku. Uważa się, że powstała w wyniku krzyżówki francuskich psów gończych harrierów z terierami jako rasa do polowań na lisy i zające.
Za sprawą dobrze rozwiniętego zmysłu węchu dodatkowo rasa ta pełniła funkcję tropowca, posokowca, dzikarza. Obecnie są to psy do towarzystwa chociaż coraz częściej korzysta się z nich w dogoterapii. Używane są także przez służby mundurowe do wykrywania nielegalnych substancji. Nazwa beagle pochodzi najprawdopodobniej od celtyckiego słowa „beag”, które oznacza „mały”, lub od francuskiego słowa „bégueule”, w wolnym tłumaczeniu oznaczającego „szeroko otwarte usta”.

 

Beagle – charakter i usposobienie

Są to psy o mocnym i niezależnym charakterze. Z natury łagodne ale wymagające dużo ruchu i aktywności. Chętnie biorą udział w różnych zabawach i długich spacerach. Bawią się z dziećmi i dobrze czują się w aktywnej rodzinie. Duży temperament sprawia, że potrzebują zajęcia i dosyć szybko się nudzą. Beagle to psy, które wymagają odpowiedniej motywacji i nowych wyzwań. Nie brakuje im energii, siły i przekory.
Nienauczone chodzenia na smyczy, mogą być trudne do ujarzmienia.

 

Beagle – zdrowie i pielęgnacja

Podobnie jak większość psów rasowych Beagle również mają skłonności do zapadania na określone choroby. Główne z nich to:
Padaczka miokloniczna Lafory, która jest chorobą dziedziczną. Na skutek uszkodzenia genu u psów cierpiących na to schorzenie dochodzi do zaburzenia przemiany glukozy. Powstające tak zwane ciała Lafory odkładają się w wątrobie, nerkach oraz komórkach nerwowych. Towarzyszą temu objawy zaburzenia widzenia oraz otępienie. Chorobę tę można wykryć poprzez badania genetyczne.

Ataksja rdzeniowa, czyli degeneracyjne zapalenie rdzenia kręgowego i istoty szarej pnia mózgu, objawiające się zaburzeniami koordynacji ruchowej.
Syndrom Bólu Beagle’a (Beagle Pain Syndrome), czyli choroba zapalna rdzenia kręgowego, której w odróżnieniu od ataksji rdzeniowej towarzyszą silne objawy bólowe. Szczególną uwagę należy zwrócić na uszy Beagle’a. Z powodu ich rozmiaru i kształtu podatne są one na bakteryjne lub grzybicze infekcje, które nieleczone mogą doprowadzić nawet do głuchoty. Dlatego konieczne jest regularne czyszczenie uszu oraz usuwanie z nich wszelkich zanieczyszczeń.

Choroby oczu jakie mogą wystąpić u beagle’a to dystrofia rogówki, zanik siatkówki, jaskra oraz zapalenie gruczołów trzeciej powieki.
Krótka sierść beagle’a nie jest wymagająca w pielęgnacji, jednak zaleca się jej cotygodniowe szczotkowanie w celu usunięcia zabrudzeń i luźnych włosów.

 

Beagle – ciekawostki o rasie

Jest to jedna z ras mających najlepiej rozwinięty zmysł węchu. Najlepiej wyczuwają zapach z podłoża. Psy tej rasy największą popularność zyskały w Anglii a dzięki królowej Elżbiecie I wychodowana została linia miniaturowych psów gończych, które w kłębie sięgały 20 cm wysokości. Ponieważ mieściły się one do torby myśliwskiej zostały nazwane „pocket beagles”. Jako jedna z najgłośniejszych ras i ze względu na charakterystyczne melodyjne szczekanie, Beagle nazywane są również „singing beagles”.

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 ciekawostek o Wyspie Mieszczańskiej we Wrocławiu

5 ciekawostek o Wyspie Mieszczańskiej we Wrocławiu. Kępa Mieszczańska to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc we Wrocławiu...

Kot Syjamski – charakterny kot o szczególnych wymaganiach?

Kot Syjamski – charakterny kot o szczególnych wymaganiach? Przedstawiciele tej rasy charakteryzują się ciekawym wyglądem, inteligencją i niespożytą...

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą?

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą? Koty nie załatwiają się poza kuwetą bez przyczyny. Najczęściej stoi za tym konkretny przekaz, mówiący nam...

Syndrom brachycefaliczny u psów

Syndrom brachycefaliczny u psów. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się rasy należące do grupy psów brachycefalicznych.