Jak rozpoznać stres u kotów?

Jeśli zauważyłeś, że Twój kot na przykład, chowa się na dźwięk dzwonka do drzwi to mogą być to objawy stresu
Jak rozpoznać stres u kotów

Jeśli zauważyłeś, że Twój kot chowa się na dźwięk dzwonka do drzwi albo manifestuje zdenerwowanie w towarzystwie odwiedzających Cię gości lub oddaje mocz lub kał poza kuwetą, to mogą być to objawy stresu. Istnieje wiele zachowań, na które należy zwrócić uwagę, diagnozując stres u kotów. Przyjmowanie gości może być ekscytujące dla opiekuna, ale dla kota oznacza to nowe zapachy, nowe osoby oraz zakłócenie jego codziennej rutyny. Innymi przyczynami stresu u kotów mogą być nowe zwierzęta domowe, dzieci, prace remontowe, burza, fajerwerki w noc Sylwestrową lub ogólne zmiany w codziennej rutynie.
Koty okazują stres na różne sposoby. Mogą mieć problemy ze skórą, pęcherzem moczowym lub przewodem pokarmowym. Mogą oddawać mocz poza kuwetą, nadmiernie wokalizować, okazywać agresję w stosunku do ludzi lub innych zwierząt, a także obsesyjnie zajmować się pielęgnacją. Niektóre koty mogą ze stresu wylizywać sobie sierść aż do gołej skóry.

Aby złagodzić stres i niepokój u kota należy ograniczyć sytuacje, które kot odbiera jako nieprzyjemne. Należy „wzbogacić środowisko”, czyli sprawić aby dom, w którym kot mieszka był dla niego przyjaźniejszy. Nuda może także być powodem problemów z zachowaniem kota, dlatego zabawa powinna być stałym programem dnia.
Jeśli w domu przebywa więcej niż jeden kot można umieścić więcej kuwet i misek na karmę aby ograniczyć współzawodnictwo i rywalizację. Koty lubią przebywać na wysokości dlatego warto pomyśleć o zainstalowaniu w domu drapaków-drzewek aby umożliwić kotom obserwowanie czynności domowych z bezpiecznej odległości. Zamiast miski na wodę można zastosować fontannę, która zachęca kota do picia większej ilości wody, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia kamieni moczowych, czy chorób nerek, jednocześnie będąc świetnym sposobem na nudę.

Kocie feromony, czyli substancje chemiczne uwalniane do powietrza, dostępne w dyfuzorach lub aerozolach mogą również pomóc złagodzić stres, podobnie jak inne leki, które może zalecić lekarz weterynarii.
Uwaga! Objawy opisane powyżej mogą towarzyszyć również innym, zagrażającym zdrowiu i życiu chorobom, dlatego w przypadku wystąpienia takich symptomów należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

2 odpowiedzi

  1. Super informacje! Mam kota z zaburzeniami behawioralnymi. Zakupiony u Państwa produkt Zenifel dyfuzor spełnia swoją rolę. Zauważalna poprawa w zachowaniu Puszka już po kilku dniach od włączenia produktu do kontaktu😊
    Teraz Puszek ma swoją strefę zen😉

    1. Bardzo dziękujemy za zainteresowanie naszym blogiem i cieszymy się, że zawarte w nim informacje są przydatne.
      Zespół Centrum Weterynarii Mieszczańska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Urologia i nefrologia

Urologia i nefrologia weterynaryjna to dziedziny weterynarii, które koncentrują się na diagnozowaniu...s

Trening Medyczny Psa

5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Przedstawiamy listę 5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym.

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny?

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny? Koprofagia, z greckiego kópros czyli kał oraz phagein czyli jeść, jest zjawiskiem polegającym na zjadaniu...