Jak rozpoznać stres u kotów?

Jeśli zauważyłeś, że Twój kot na przykład, chowa się na dźwięk dzwonka do drzwi to mogą być to objawy stresu
Jak rozpoznać stres u kotów

Jeśli zauważyłeś, że Twój kot chowa się na dźwięk dzwonka do drzwi albo manifestuje zdenerwowanie w towarzystwie odwiedzających Cię gości lub oddaje mocz lub kał poza kuwetą, to mogą być to objawy stresu. Istnieje wiele zachowań, na które należy zwrócić uwagę, diagnozując stres u kotów. Przyjmowanie gości może być ekscytujące dla opiekuna, ale dla kota oznacza to nowe zapachy, nowe osoby oraz zakłócenie jego codziennej rutyny. Innymi przyczynami stresu u kotów mogą być nowe zwierzęta domowe, dzieci, prace remontowe, burza, fajerwerki w noc Sylwestrową lub ogólne zmiany w codziennej rutynie.
Koty okazują stres na różne sposoby. Mogą mieć problemy ze skórą, pęcherzem moczowym lub przewodem pokarmowym. Mogą oddawać mocz poza kuwetą, nadmiernie wokalizować, okazywać agresję w stosunku do ludzi lub innych zwierząt, a także obsesyjnie zajmować się pielęgnacją. Niektóre koty mogą ze stresu wylizywać sobie sierść aż do gołej skóry.

Aby złagodzić stres i niepokój u kota należy ograniczyć sytuacje, które kot odbiera jako nieprzyjemne. Należy „wzbogacić środowisko”, czyli sprawić aby dom, w którym kot mieszka był dla niego przyjaźniejszy. Nuda może także być powodem problemów z zachowaniem kota, dlatego zabawa powinna być stałym programem dnia.
Jeśli w domu przebywa więcej niż jeden kot można umieścić więcej kuwet i misek na karmę aby ograniczyć współzawodnictwo i rywalizację. Koty lubią przebywać na wysokości dlatego warto pomyśleć o zainstalowaniu w domu drapaków-drzewek aby umożliwić kotom obserwowanie czynności domowych z bezpiecznej odległości. Zamiast miski na wodę można zastosować fontannę, która zachęca kota do picia większej ilości wody, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia kamieni moczowych, czy chorób nerek, jednocześnie będąc świetnym sposobem na nudę.

Kocie feromony, czyli substancje chemiczne uwalniane do powietrza, dostępne w dyfuzorach lub aerozolach mogą również pomóc złagodzić stres, podobnie jak inne leki, które może zalecić lekarz weterynarii.
Uwaga! Objawy opisane powyżej mogą towarzyszyć również innym, zagrażającym zdrowiu i życiu chorobom, dlatego w przypadku wystąpienia takich symptomów należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

2 odpowiedzi

  1. Super informacje! Mam kota z zaburzeniami behawioralnymi. Zakupiony u Państwa produkt Zenifel dyfuzor spełnia swoją rolę. Zauważalna poprawa w zachowaniu Puszka już po kilku dniach od włączenia produktu do kontaktu😊
    Teraz Puszek ma swoją strefę zen😉

    1. Bardzo dziękujemy za zainteresowanie naszym blogiem i cieszymy się, że zawarte w nim informacje są przydatne.
      Zespół Centrum Weterynarii Mieszczańska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Przedstawiamy listę 5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym.

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny?

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny? Koprofagia, z greckiego kópros czyli kał oraz phagein czyli jeść, jest zjawiskiem polegającym na zjadaniu...

Syndrom PICA, czyli zespół łaknienia spaczonego u kotów i psów.

Syndrom PICA to przypadłość polegająca na zjadaniu przez zwierzęta rzeczy niejadalnych, takich jak papier, ubrania, ziemia, kamienie, beton, patyki, drobne kawałki metalu.

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą?

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą? Koty nie załatwiają się poza kuwetą bez przyczyny. Najczęściej stoi za tym konkretny przekaz, mówiący nam...