Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny?

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny? Koprofagia, z greckiego kópros czyli kał oraz phagein czyli jeść, jest zjawiskiem polegającym na zjadaniu...
Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny? koprogafia co to jest

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny?

Koprofagia, z greckiego kópros czyli kał oraz phagein czyli jeść, jest zjawiskiem polegającym na zjadaniu swoich (autokoprofagia) lub cudzych (allokoprofagia) odchodów. Zjawisko to jest niewątpliwie dla większości opiekunów psów nieprzyjemnym zachowaniem, które nie zależy od rasy, płci, wieku czy też od tego czy zwierzę jest wykastrowane czy nie.

 

Dlaczego pies zjada odchody?

Koprofagia może mieć kilka przyczyn. Najczęściej spotykane to:

  • Zaburzenia behawioralne, które mogą rozwinąć się u psa już w wieku szczenięcym w wyniku braku odpowiedniej socjalizacji, nieodpowiedniej ilości ruchu lub trzymaniem go na zewnątrz w kojcu lub w budzie.
  • Choroby takie jak przewlekła zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki, zaburzenia wchłaniania, niedoczynność kory nadnerczy, zespolenie wrotno-oboczne czy infekcje bakteryjne.
  • Źle zbilansowana, monotonna dieta oraz brak odpowiednich składników odżywczych w organizmie.
  • Żarłoczność polekowa, która może objawić się jako następstwo przyjmowania niektórych leków, na przykład glikokortykosteroidów.
  • Syndrom PICA, czyli zespół łaknienia spaczonego, który objawia się zjadaniem przez psa rzeczy, które nie są jedzeniem. Przypadłość ta może mieć związek z koprofagią chociaż nie wykazano dotychczas zależności pomiędzy tymi dwoma zaburzeniami.

 

Czy koprofagia to poważny problem?

Zjawisko to jest niebezpieczne nie tylko dla naszych podopiecznych ale również dla nas samych i nie powinno być bagatelizowane. Niektóre pasożyty zwierzęce są niebezpieczne dla ludzi a w szczególności dzieci. U naszych pupili mogą wystąpić takie objawy jak biegunka, wymioty, zaburzenia łaknienia. Może dojść do zarażenie pasożytami jelitowymi lub innymi patogenami.

 

Jak przeciwdziałać koprofagii?

Leczenie koprofagii u psa należy zacząć od zdiagnozowania przyczyny. Jeśli podejrzewamy, że u podłoża problemu leżą problemy zdrowotne należy wykonać właściwe badania kliniczne oraz badania biochemiczne i morfologiczne krwi w celu sprawdzenia jak funkcjonuje trzustka. Przy odpowiednim leczeniu, problem koprofagii powinien ustąpić. Często jednak wystarczy zmiana diety lub wdrożenie probiotyków, których zadaniem jest utrzymanie właściwego stosunku bakterii korzystnych do bakterii szkodliwych w jelitach. Jeśli podejrzewamy zaburzenie behawioralne należy rozważyć konsultację behawiorystyczną. Niektóre przypadki zaburzeń  ehawioralnych, które są następstwem dużego stresu lub lęku mogą wymagać podania naszemu pupilowi odpowiednich leków łagodzących niepokój lub zmniejszających nadpobudliwość. Warto rozważyć zakładanie psu kagańca podczas spacerów oraz prowadzenie go na smyczy, a także nauczenie go reagowania na  komendę „zostaw”. Trening pozytywnego wzmocnienia, przywoływanie i nagradzanie to również dobry sposób na oduczenie psa złego nawyku.

 

Podsumowanie:Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny?

Bez względu na przyczynę koprofagii nie zwlekaj z podjęciem działań. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub behawiorystą aby dostosować podejście do  indywidulanych potrzeb psa. Nie stosuj kar ponieważ nie przyniosą one skutecznego rozwiązania. Pamiętaj o smyczy i kagańcu kiedy wychodzisz z psem na spacer.

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Przedstawiamy listę 5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym.

Syndrom PICA, czyli zespół łaknienia spaczonego u kotów i psów.

Syndrom PICA to przypadłość polegająca na zjadaniu przez zwierzęta rzeczy niejadalnych, takich jak papier, ubrania, ziemia, kamienie, beton, patyki, drobne kawałki metalu.

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą?

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą? Koty nie załatwiają się poza kuwetą bez przyczyny. Najczęściej stoi za tym konkretny przekaz, mówiący nam...

Syndrom brachycefaliczny u psów

Syndrom brachycefaliczny u psów. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się rasy należące do grupy psów brachycefalicznych.