NOSEWORK – co to jest i jak nauczyć go swojego pupila?

NOSEWORK – co to jest i jak nauczyć go swojego pupila? W 2006 roku w USA z inicjatywy trzech profesjonalnych trenerów...
Nosework co to Mieszczańska Centrum Weterynarii Wrocław

NOSEWORK – co to jest i jak nauczyć go swojego pupila?

W 2006 roku w USA z inicjatywy trzech profesjonalnych trenerów – Rona Gaunta, Amy Herot i Jill Marie O’Brien, szkolących psy dla służb mundurowych do wykrywania materiałów wybuchowych i narkotyków powstała nowa dyscyplina sportowa czyli nosework. Jest to sport kynologiczny, czyli sport uprawiany przez człowieka wraz z psem, z wykorzystaniem najważniejszego psiego zmysłu, jakim jest zmysł powonienia.

 

Nosework jako forma aktywności

Praca węchowa to świetny sposób na stymulację głowy naszego pupila oraz na zorganizowaniu mu aktywności. Z treningów noseworku możemy czerpać jednak dużo więcej korzyści, niż samo zajęcie czasu naszemu psu. Nosework buduje pewność siebie psa oraz uczy go skupienia i wyciszenia. Praca węchowa wymaga od naszego psa samodzielności, a od nas dobrej komunikacji z naszym pupilem.
Praca węchowa stymuluje psi mózg i spowalnia procesy jego starzenia. U szczeniaków i młodych psów nosework poprawia koncentrację a u psów w podeszłym wieku, które nie są już w stanie wychodzić na długie spacery jest okazją do ich aktywacji. Każdemu czworonogowi treningi węchowe przyniosą wiele korzyści. Są one szczególnie polecane psom lękliwym, a także nadpobudliwym.
Wyciszają i uczą koncentracji.

 

Nosework – dla jakiego psa?

Nosework to rodzaj aktywności dla każdego psa. Nie ma znaczenia wiek, jego wielkość, rasa, czy cechy charakteru. Jest formą aktywności, jaką mogą podejmować psy kontuzjowane lub psi seniorzy.
Aby nauczyć swojego psa noseworku, można zacząć od prostych kroków:
1. Zrozumienie podstaw: nosework to naturalne zachowanie psa. Znajomość podstawowych komend, takich jak „szuka” lub „znajdź”, może być pomocna.
2. Prezentacja zapachu: pozwól psu powąchać zapach, a następnie ukryj go w pudełku. Pokieruj psa w kierunku ukrytego zapachu i zachęcaj aby go odnalazł.
3. Wzmacnianie zachowań: kiedy pies zlokalizuje ukryty zapach, nagradzaj go smakołykiem lub pochwałą. To wzmocni związane z noseworkiem zachowanie.
4. Stopniowe utrudnianie: zwiększaj trudność, ukrywając zapachy w bardziej skomplikowanych miejscach lub używając różnych zapachów.
5. Zróżnicowane środowisko: ćwicz w różnych miejscach, wewnątrz i na zewnątrz. To pomoże psu generalizować umiejętności.
6. Cierpliwość i zabawa: pamiętaj, że proces ten wymaga cierpliwości. Baw się razem z psem podczas ćwiczeń, tworząc pozytywne skojarzenia.
Pamiętaj, że każdy pies jest inny, dostosuj więc tempo i poziom trudności do umiejętności swojego pupila.

 

Nauka tropienia w domu czy trening z profesjonalistą?

Jeśli zauważysz, że Twój pies dobrze radzi sobie z noseworkiem, możesz również skorzystać z treningów prowadzonych przez specjalistów, aby dalej rozwijać u niego te umiejętności. Zapisanie psa na zajęcia z instruktorem pozwoli na jego szybszy rozwój i popełnianie mniejszej ilości błędów na starcie. Nie oznacza to jednak, że nauka nosework w domu jest gorsza. To przede wszystkim świetna zabawa budująca więzi pomiędzy zwierzęciem a opiekunem.

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 ciekawostek o Wyspie Mieszczańskiej we Wrocławiu

5 ciekawostek o Wyspie Mieszczańskiej we Wrocławiu. Kępa Mieszczańska to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc we Wrocławiu...

5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Przedstawiamy listę 5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym.

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny?

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny? Koprofagia, z greckiego kópros czyli kał oraz phagein czyli jeść, jest zjawiskiem polegającym na zjadaniu...

Syndrom PICA, czyli zespół łaknienia spaczonego u kotów i psów.

Syndrom PICA to przypadłość polegająca na zjadaniu przez zwierzęta rzeczy niejadalnych, takich jak papier, ubrania, ziemia, kamienie, beton, patyki, drobne kawałki metalu.