Syndrom PICA, czyli zespół łaknienia spaczonego u kotów i psów.

Syndrom PICA to przypadłość polegająca na zjadaniu przez zwierzęta rzeczy niejadalnych, takich jak papier, ubrania, ziemia, kamienie, beton, patyki, drobne kawałki metalu.
Syndrom PICA Mieszcznańska Centrum Weterynarii Wrocław Kępa mieszczańska weterynarz stare miasto

Syndrom PICA, czyli zespół łaknienia spaczonego u kotów i psów

Syndrom PICA to przypadłość polegająca na zjadaniu przez zwierzęta rzeczy niejadalnych, takich jak papier, ubrania, ziemia, kamienie, beton, patyki, drobne kawałki metalu. Kiedy zwierzę choruje na zespół spaczonego łaknienia zjadanie tych przedmiotów jest obsesyjno-kompulsywne, więc trudno zwierzęciu przestać to robić. Medyczna nazwa PICA pochodzi od łacińskiej nazwy sroki zwyczajnej Pica Pica, która znana jest z kradzieży różnych przedmiotów.

 

Przyczyny łaknienia spaczonego

Przyczyny problemu mogą być medyczne lub natury psychicznej i mogą być trudne do zdiagnozowania. Do najczęstszych przyczyn zespołu Syndrom PICA należą:

  • Stany lękowe o dużym natężeniu
  • Przewlekła nuda, brak stymulacji oraz odpowiedniej ilości aktywności fizycznej i umysłowej
  • Depresja
  • Frustracja
  • Niewystarczająca ilości pożywienia, co może skłonić pupila do spożywania nietypowych substancji w celu zaspokojenia apetytu.
  • Brak kontaktu z ludźmi
  • Restrykcyjne metody szkoleniowe
  • Choroby układu pokarmowego
  • Anemia
  • Choroby wątroby lub trzustki

Skłonność do połykania różnych rzeczy można zaobserwować także u szczeniąt, przede wszystkim podczas wymiany zębów.
U kotów syndrom PICA występuje również jako predyspozycja rasowa. Znacznie częściej spotykany jest u kotów syjamskich niż u innych ras.

 

Objawy syndromu PICA

Istnieją różne stopnie nasilenia zespołu PICA.
Niektóre zwierzęta podgryzają przedmioty tylko okazjonalnie, inne zaś wykazują poważne zaburzenia łaknienia. W wyniku połknięcia tekstyliów lub ostrych przedmiotów może dojść do niedrożności jelit, nagłych wymiotów oraz silnego bólu i pogorszenia stanu ogólnego.
Pamiętaj, że przedmioty, które utkną w przewodzie pokarmowym zagrażają zdrowiu i życiu Twojego zwierzęcia!

 

Leczenie spaczonego łaknienia u zwierząt

Syndrom PICA to poważne zaburzenie, które trzeba leczyć. Pierwszym krokiem powinno być ustalenie przyczyny nietypowego zachowania. Warto udać się w tym celu do lekarza weterynarii i przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne (biochemia oraz morfologia krwi, badanie kału, moczu, USG jamy brzusznej). Jeśli wyniki badań będą prawidłowe należy rozważyć konsultację u behawiorysty.

 

Jak zapobiegać zespołowi PICA?

  • Zmień pupilowi dietę
  • Zmień przyzwyczajenia żywieniowe swojego kota lub psa
  • Zapewnij zwierzęciu odpowiednią ilość aktywności fizycznej i umysłowej
  • Wyeliminuj dostęp do przedmiotów niejadalnych
  • Zadbaj o odpowiednie zabawki do żucia
  • Pamiętaj o regularnym odrobaczaniu swojego pupila
  • Jeśli zostały zjedzone niejadalne przedmioty potrzebna będzie konsultacja lekarsko- weterynaryjna, płukanie żołądka lub nawet operacja ratująca życie.
  • W niektórych przypadkach konieczne może być podanie zwierzęciu leków psychotropowych.

Nie istnieje jedna skuteczna metoda zapobiegania zespołowi spaczonego łaknienia u zwierząt. Niemniej jednak możesz ograniczyć ryzyko zaburzeń behawioralnych, zwracając uwagę na właściwe warunki życia i żywienia swojego pupila. Jeżeli Twojemu podopiecznemu brakuje niezbędnej aktywności i urozmaicenia to wynikający z tego stres może być szkodliwy dla jego zdrowia fizycznego i psychicznego. W przypadku gdy u Twojego zwierzęcia zostanie zdiagnozowany zespół PICA , trzeba ustalić źródło problemu poprzez dokładną obserwację jego zachowania. Pomóc mogą zajęcia z noseworku oraz regularne spacery socjalizacyjne.

 

Podsumowanie

Zjadanie drewna, plastiku czy kamieni przez psa czy kota może spowodować uszkodzenie ich narządów wewnętrznych i doprowadzić do wyniszczenia organizmu a nawet śmierci. Obserwuj swoje zwierzę oraz regularnie badaj jego krew, mocz i kał aby w porę rozpoznać zagrażające życiu objawy.

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Przedstawiamy listę 5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym.

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny?

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny? Koprofagia, z greckiego kópros czyli kał oraz phagein czyli jeść, jest zjawiskiem polegającym na zjadaniu...

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą?

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą? Koty nie załatwiają się poza kuwetą bez przyczyny. Najczęściej stoi za tym konkretny przekaz, mówiący nam...

Syndrom brachycefaliczny u psów

Syndrom brachycefaliczny u psów. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się rasy należące do grupy psów brachycefalicznych.