Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą?

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą? Koty nie załatwiają się poza kuwetą bez przyczyny. Najczęściej stoi za tym konkretny przekaz, mówiący nam...
Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą?

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą?

Koty nie załatwiają się poza kuwetą bez przyczyny. Najczęściej stoi za tym konkretny przekaz, mówiący nam o głębszych problemach. To nienaturalne zachowanie powoduje również dyskomfort u wszystkich domowników dlatego warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej.

 

Przyczyny oddawania moczu przez kota poza kuwetą.

Koty w ten sposób sygnalizują, że mają problem zdrowotny lub behawioralny, doskwiera im ból lub wydarzyło się coś stresującego. Jest kilka podstawowych przyczyn tej nietypowej sytuacji.

  • Problemy zdrowotne takie jak infekcja układu moczowego, kamica pęcherza moczowego lub cewki moczowej, syndrom SUK*/FLUTD**, niewydolność nerek, problemy ze stawami biodrowymi, zatkane gruczoły okołoodytowe, zaparcia, którym towarzyszy silny ból i dyskomfort.
  • Czystość kuwety – koty to bardzo czyste zwierzęta, więc jeśli kuweta jest brudna lub nie jest regularnie czyszczona, kot może szukać innego miejsca do załatwiania swoich potrzeb.
  • Stres i zmiany w otoczeniu kota. Stresujące sytuacje jak np. wprowadzenie nowego zwierzęcia lub osoby do domu mogą być również powodem załatwiania się poza kuwetą.
  • Terytorium – niekiedy koty, szczególnie samice w rui oraz niewykastrowane samce, znaczą swoje terytorium moczem.
  • Niewłaściwe umiejscowienie kuwety – umieszczenie kuwety w miejscu, które kot uważa za niewłaściwe, może skutkować załatwianiem się poza nią.

Zanim rozpoczniemy pracę nad problemem, musimy rozróżnić, czy kot po prostu załatwia się poza kuwetą, czy również znaczy teren. Znaczenie terenu najczęściej występuje na pionowych powierzchniach – ściana, drzwi, bok kanapy czy fotela, noga stołu lub krzesła. Po tej czynności kot najczęściej wącha oznaczone miejsce. Oddawanie moczu, czy posikiwanie występuje zaś na płaskich powierzchniach, najczęściej miękkich jak dywany, wycieraczki, koce, kanapy lub w miejscach, których opiekunowie najczęściej przebywają.  Po tej czynności kot zakopuje to miejsce lub szybko odchodzi.

Według statystyk około 25% przypadków załatwiania potrzeb poza kuwetą dotyczy problemów behawioralnych. Nawet najmniejsza zmiana w kocim otoczeniu jak np. przestawienie kuwety, zmiana rodzaju żwirku czy nowy domownik może wywołać u niego ogromny stres i może zaburzyć codzienną rutynę. Około 75% przypadków załatwiania potrzeb poza kuwetą dotyczy problemów zdrowotnych. Koty świetnie ukrywają ból, dlatego nawet pojedyncze oddanie moczu poza kuwetą powinno zwrócić naszą uwagę.

 

Jak oduczyć kota załatwiania się poza kuwetą? Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą?

W zależności od przyczyny oduczanie kota załatwiania się poza kuwetą może być dla opiekuna wyzwaniem, ale istnieją pewne kroki, które należy podjąć, aby pomóc w poprawie sytuacji i rozwiązać problem u źródła.

  • Sprawdź stan zdrowia, upewnij się, że kot jest zdrowy, ponieważ niektóre choroby mogą wpływać na nawyki higieniczne. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
  • Utrzymuj kuwetę w czystości, regularnie sprzątaj, aby była atrakcyjna dla kota. Koty to prawdziwi miłośnicy czystości dlatego unikają brudnych kuwet.
  • Umieść kuwetę w spokojnym, ustronnym ale łatwo dostępnym dla kota miejscu.  Najlepiej ustawić ją tak, aby kot mógł swobodnie obserwować otoczenie. . Pamiętajmy, aby nie stawiać kuwety blisko misek z jedzeniem i wodą.
  • Unikaj zmian, stosuj ten sam rodzaju żwirku w kuwecie. Powinno go być na tyle dużo, aby kot mógł swobodnie zagrzebywać nieczystości. Ważna jest także wielkość granulek, ponieważ zbyt twarde i duże kawałki będą dla kota niekomfortowe.
  • Unikaj kar, nie karz kota za załatwianie się poza kuwetą, ponieważ może to pogorszyć sytuację. Zamiast tego skup się na pozytywnym wzmocnieniu.
  • Obserwuj zachowanie kota i próbuj zrozumieć, jego zachowanie. To może pomóc w znalezieniu rozwiązania.
  • Korzystaj z feromonów, rozważ ich zastosowanie aby zredukować stres i poprawić nawyki higieniczne kota.
  • Skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub behawiorystą, którzy mogą pomóc określić przyczynę problemu i dostosować właściwą strategię.

Pamiętaj, że cierpliwość jest kluczowa w procesie zmiany nawyków kota.

 

Przyczyny oddawania kału przez kota poza kuwetą.

Taka sytuacja zdarza się zdecydowanie rzadziej niż oddawanie moczu i najczęściej związana jest z chorobą, np. z zatwardzeniem, powodującym ból, który kot kojarzy z defekacją w kuwecie. U kotów starszych, cierpiących na przewlekłe zapalenie stawów (OA – osteoarthritis) przyczyną może być brak możliwości przyjęcia odpowiedniej postawy. Czasami rodzaj kuwety, gdy jest zakryta od góry, może również wpłynąć na decyzję kota o oddaniu kału poza nią.

Jeśli Twój kot załatwia się poza kuwetą, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii i podjąć odpowiednie postępowanie diagnostyczne aby wykluczyć lub potwierdzić ewentualne problemy zdrowotne.

*Syndrom Urologiczny Kotów
**Feline Lower Urinary Tract Disease

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 ciekawostek o Wyspie Mieszczańskiej we Wrocławiu

5 ciekawostek o Wyspie Mieszczańskiej we Wrocławiu. Kępa Mieszczańska to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc we Wrocławiu...

5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Przedstawiamy listę 5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym.

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny?

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny? Koprofagia, z greckiego kópros czyli kał oraz phagein czyli jeść, jest zjawiskiem polegającym na zjadaniu...

Syndrom PICA, czyli zespół łaknienia spaczonego u kotów i psów.

Syndrom PICA to przypadłość polegająca na zjadaniu przez zwierzęta rzeczy niejadalnych, takich jak papier, ubrania, ziemia, kamienie, beton, patyki, drobne kawałki metalu.