Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis) OA u psów i kotów

Choroba zwyrodnieniowa stawów OA (osteoarthritis) jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń objawiających się postępującym bólem.
Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis) OA u psów i kotów

Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis) OA u psów i kotów

Choroba zwyrodnieniowa stawów OA (osteoarthritis) jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń objawiających się postępującym bólem. Może wystąpić zarówno u psów jak i u kotów. Jest to choroba przewlekła i nieodwracalna a jej początki mogą pojawić się w różnym wieku zwierzęcia.
Szacuje się, że blisko 25 % populacji psów i aż 60% populacji kotów powyżej szóstego roku życia cierpi z powodu OA. Wśród psów większe predyspozycje do wystąpienia  choroby zwyrodnieniowej mają psy ras dużych i olbrzymich (Owczarek niemiecki, Labrador, Dog niemiecki, Wilczarz irlandzki) zaś wśród kotów bardziej narażone na rozwój tej choroby są koty syjamskie, himalajskie, perskie, norweskie leśne oraz koty rasy Maine Coon.

 

Przyczyny choroby zwyrodnieniowej

Zwyrodnienie stawów jest związane z uszkodzeniem chrząstki, które powoduje stan zapalny stawu, a z czasem jego zmiany zwyrodnieniowe. Wystąpieniu OA sprzyja otyłość, nieprawidłowa dieta, wady postawy, nadmierne obciążenie stawów, powtarzające się urazy czy też choroby wrodzone, takie jak dysplazja stawów biodrowych lub łokciowych oraz osteochondroza.

 

Dlaczego u kotów trudno rozpoznać OA (Choroba zwyrodnieniowa stawów )?

Koty potrafią bardzo dobrze ukrywać ból. Zmniejszająca się aktywność kota, u którego rozwija się OA może być mylnie zinterpretowana przez jego opiekuna jako następstwo wieku zwierzęcia. Według badań diagnozowanych jest zaledwie 9% przypadków. Koty podczas wizyty u lekarza weterynarii poruszają się bardzo ostrożnie ze względu na stres związany z nieznanym miejscem dlatego podstawą do rozpoznania OA jest badanie rentgenowskie.

 

Zmiany zachowania zwierzęcia jako następstwo bólu

Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis) OA u psów i kotów

Nieprzyjemny ból wywołuje u zwierząt reakcję obronną. Opiekunowie obserwują m.in. osłabioną aktywność, zaburzenia poruszania się, kulawiznę, niechęć do wchodzenia na schody, sztywność kończyn, trudności ze wstawaniem, niechęć do zabawy i spacerów, obniżony apetyt, spadek masy ciała. Zmiany w zachowaniu najczęściej rozwijają się bardzo wolno i bardzo łatwo jest opiekunowi pupila zaakceptować ich obecność. W większości przypadków opiekunowie nie podejrzewają, że powodem zmian, które obserwują u swoich podopiecznych jest przewlekły ból spowodowany obecnością zmian zwyrodnieniowych w stawach.

 

Diagnostyka i leczenie

Lekarz weterynarii może zdiagnozować OA na podstawie badania klinicznego, wywiadu z właścicielem zwierzęcia oraz na podstawie badań dodatkowych m.in. rentgen i USG. Zmiany zwyrodnieniowe są nieodwracalne, a uszkodzona chrząstka stawowa regeneruje się powoli.

W leczeniu kładzie się nacisk na zahamowanie objawów i łagodzenie bólu. Stosuje się leki przeciwbólowe, suplementy oraz odpowiednią dietę. Zalecana jest fizjoterapia oraz kontrola masy ciała, która odgrywa kluczową rolę w leczeniu OA nie tylko ze względu na zbyt duże obciążenie stawów ale również z uwagi na fakt, że tkanka tłuszczowa jest mediatorem stanu zapalnego.

 

Rehabilitacja

Stosowanie zabiegów fizykalnych, takich jak pole magnetyczne, laser czy TECAR (Capacitive and Resistive Energy Transfer) ma na celu działanie przeciwbólowe,  przeciwzapalne oraz regeneracyjne.
W przypadku psów z nadwagą lub otyłością można stosować zajęcia na bieżni wodnej. Efekt wyporności wody pozwala na wykonywanie ćwiczeń, których zwierzęta nie byłyby w stanie wykonać na lądzie. Ciało w wodzie ma mniejszy ciężar, co ułatwia wykonywanie ćwiczeń. Ponadto ten rodzaj aktywności pozytywnie wpływa na odbudowę masy mięśniowej oraz redukcję masy ciała.

 

Podsumowanie

Kluczowym przy Choroba zwyrodnieniowa stawów OA jest wczesna diagnostyka i szybka reakcja na zmianę zachowania pupila.
Leczenie oraz rehabilitacja jest wyzwaniem dla lekarza weterynarii, fizjoterapeuty oraz właściciela zwierzęcia ale wartym zaangażowania. Jeśli podejrzewasz, że Twój kot lub pies może cierpieć z powodu zwyrodnienia stawów, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Wczesna diagnostyka i odpowiednie leczenie mogą pomóc w poprawie komfortu i jakości życia Twojego pupila.

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Przedstawiamy listę 5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym.

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny?

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny? Koprofagia, z greckiego kópros czyli kał oraz phagein czyli jeść, jest zjawiskiem polegającym na zjadaniu...

Syndrom PICA, czyli zespół łaknienia spaczonego u kotów i psów.

Syndrom PICA to przypadłość polegająca na zjadaniu przez zwierzęta rzeczy niejadalnych, takich jak papier, ubrania, ziemia, kamienie, beton, patyki, drobne kawałki metalu.

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą?

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą? Koty nie załatwiają się poza kuwetą bez przyczyny. Najczęściej stoi za tym konkretny przekaz, mówiący nam...