Jak często i dlaczego należy odrobaczać zwierzęta?

Regularne odrobaczanie psów i kotów stanowi właściwy sposób zapewnienia zdrowia nie tylko naszym pupilom ale również nam. Odrobaczać zwierzęta...
odrobaczać zwierzęta weterynarz wroclaw weterynarz

Regularne odrobaczanie psów i kotów stanowi właściwy sposób zapewnienia zdrowia nie tylko naszym pupilom ale również nam.
Istnieje wiele schematów odrobaczania u zwierząt w zależności od ich wieku, aktywności i kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym, a także tym co spożywają.
Szczenięta oraz kocięta powinniśmy odrobaczać co miesiąc do osiągnięcia szóstego miesiąca życia. Jest to związane ze szczególną podatnością na inwazje oraz z cyklem rozwojowym pasożytów.
Psy i koty dorosłe odrobaczamy w zależności od ich kontaktu ze środowiskiem. W przypadku zwierząt, które przebywają tylko w domu (dotyczy głównie kotów) środek odrobaczający powinniśmy podawać 1-2 razy w roku.
W przypadku psów i kotów, które na co dzień mają kontakt z innymi zwierzętami w parku lub na osiedlach, należy odrobaczać co 3 miesiące.
Pamiętajmy, że zwierzęta, które mają skłonności do polowania i zjadania „wszystkiego”, a także spożywające surowe mięso są bardziej narażone na inwazje pasożytów. W takim wypadku należy zastosować odrobaczanie 4 – 12 razy w roku.
Regularne badanie kału stanowi dobrą alternatywę dla standardowego odrobaczania. Jest również uzupełnieniem regularnej profilaktyki u grup zwierząt bardziej narażonych. Badanie kału jest także niezbędne w przypadku pacjentów, u których występują objawy ze strony
przewodu pokarmowego.

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

2 odpowiedzi

    1. Bardzo dziękujemy za zainteresowanie naszym blogiem i cieszymy się, że zawarte w nim informacje są przydatne.
      Zespół Centrum Weterynarii Mieszczańska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Przedstawiamy listę 5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym.

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny?

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny? Koprofagia, z greckiego kópros czyli kał oraz phagein czyli jeść, jest zjawiskiem polegającym na zjadaniu...

Syndrom PICA, czyli zespół łaknienia spaczonego u kotów i psów.

Syndrom PICA to przypadłość polegająca na zjadaniu przez zwierzęta rzeczy niejadalnych, takich jak papier, ubrania, ziemia, kamienie, beton, patyki, drobne kawałki metalu.

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą?

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą? Koty nie załatwiają się poza kuwetą bez przyczyny. Najczęściej stoi za tym konkretny przekaz, mówiący nam...