Jak często należy odrobaczać zwierzęta?

Jak często należy odrobaczać zwierzęta?. Wszystkie psy i koty mogą zarazić się pasożytami wewnętrznymi...
Jak często należy odrobaczać zwierzęta?

Jak często należy odrobaczać zwierzęta?

Jakie zagrożenia czyhają na mojego zwierzaka?

Wszystkie psy i koty mogą zarazić się pasożytami wewnętrznymi. Stopień ryzyka zarażenia zależy od wieku zwierzęcia, warunków w jakich jest utrzymywane i karmienia. Szczenięta zarażają się glistą już w życiu płodowym. Kocięta rodzą się wolne od glist, a do zarażenia dochodzi podczas karmienia mlekiem przez kotkę. W późniejszym wieku istnieje niebezpieczeństwo zarażenia za pośrednictwem form inwazyjnych glist i innych nicieni, które znajdują się w glebie. Stadia larwalne nicieni i tasiemców mogą znajdować się w surowym (nie badanym) mięsie lub w tkankach drobnych zwierząt (myszy, ptaków, płazów, ślimaków), które mogą być łupem psów i kotów.

 

Zagrożenia dla ludzi

Niektóre psie i kocie pasożyty wewnętrzne mogą przenosić się na człowieka stając się przyczyną poważnych chorób (toksokaroza trzewna lub oczna, zespół larwy wędrującej, torbiele bąblowcowe i inne). Poddawanie psów i kotów właściwym zabiegom likwidującym inwazje pasożytów jest więc ważnym elementem profilaktyki służącej ochronie właścicieli zwierząt.

 

Ryzyko związane z podróżowaniem ze zwierzętami

W czasie pobytu za granicą – szczególnie w krajach Południowej Europy, psy i koty mogą być narażone na ryzyko zarażenia występującymi tam pasożytami. Może to być m. in. przenoszony przez muchówki pierwotniak Leishmania lub nicień sercowy Dirofilaria immitis, którego wektorem jest komar.

 

Jak często należy odrobaczać zwierzęta?

Prawdopodobieństwo zarażenia danego zwierzęcia pasożytami wewnętrznymi – a tym samym częstość poddawania go kuracji odrobaczania – ocenia lekarz weterynarii opierając się na następujących informacjach:

  • Czy zwierzę przebywa na wybiegu, pod kontrolą lub bez?
  • Czy ma kontakt z osobnikami tego samego gatunku lub z innymi zwierzętami?
  • Czy poluje na gryzonie lub inne zwierzęta?
  • Czy jest karmione surowym mięsem lub podrobami?
  • Czy jest przeznaczone do hodowli, uczestniczy w wystawach i konkursach?
  • Czy pies wykorzystywany jest w polowaniach lub do zadań specjalnych (psy na służbie: policyjne, w ratownictwie, pies-przewodnik)?

 

Na podstawie tych danych lekarz weterynarii może ocenić indywidualny stopień ryzyka zarażenia zwierzęcia pasożytami i określić niezbędną częstość odrobaczania. Pełna ocena powinna opierać się na wynikach badań kału zwierzęcia.

Badania kału

W celu stwierdzenia, czy psy lub koty są zarażone nicieniami lub tasiemcami niezbędne jest wykonanie badań próbek odchodów. Ważne jest, aby takie badania były przeprowadzane systematycznie. Jednorazowe badania mogą nie wykazać np. inwazji tasiemców.

W przypadku wykonywania regularnych badań (4 razy do roku) zabieg odrobaczania wykonywany jest tylko w sytuacji stwierdzenia w odchodach form pasożytów (członów/jaj tasiemców, jaj nicieni, cyst pierwotniaków).

 

Gdy nie ma możliwości określenia ryzyka zarażenia zwierzęcia

Zalecane jest przeprowadzanie odrobaczania czterokrotnie w ciągu roku. Badania wykazują, że nawet 3-krotna kuracja odrobaczania w ciągu roku nie zapewnia zwierzętom wystarczającej ochrony.

 

Profilaktyka na co dzień.

Ze względu na to, że źródłem chorób pasożytniczych często są odchody zarażonych zwierząt, każdy właściciel psa (i kota), chcąc dbać o zdrowie nie tylko swojego pupila, ale także swojej rodziny i innych osób, musi pamiętać o sprzątaniu po swoim podopiecznym podczas spacerów. Sprzątajmy także teren własnych posesji!

 

Ważne!

Regularne sprzątanie odchodów psów i kotów zapobiega zanieczyszczeniu środowiska pasożytami. Świeże odchody nie zawierają jeszcze form inwazyjnych pasożytów, a zatem nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt. Nie sprzątnięte, z czasem stają się niebezpieczne.

 

Zalecenia specjalne:

  • W sytuacji wysokiego ryzyka zarażenia psów i kotów glistami (niekontrolowany wybieg) i bliskiego kontaktu z małymi dziećmi wskazane jest podawanie preparatów przeciwko glistom co 4-5 tygodni. Dzięki temu można uniknąć wydalania przez psy i koty jaj glist stanowiących zagrożenie dla człowieka.
  • Psy karmione surowym mięsem, zjadające padlinę, polujące na dzikie zwierzęta (np. gryzonie) powinny być odrobaczane co 2-3 miesiące za pomocą skutecznych preparatów przeciwko tasiemcom lub poddawane badaniom kału co 2-3 miesiące i w zależności od wyników odrobaczane.
  • Szczenięta w wieku 2 tygodni i kocięta w wieku 3 tygodni należy poddać pierwszemu zabiegowi odrobaczania. Zabiegi te należy powtarzać regularnie co 2 tygodnie przez cały okres karmienia mlekiem matki. Kolejne leczenie (po odsadzeniu) co miesiąc do 6 miesiąca życia.
  • Karmiące suki i kotki – jednokrotne podanie preparatu równocześnie z pierwszym odrobaczaniem ich młodych.

 

Jak często należy odrobaczać zwierzęta? Właściwe żywienie.

Nie zaleca się podawania surowego mięsa i podrobów nieznanego pochodzenia (nie badanego). Sprawy żywienia konsultuj ze swoim lekarzem weterynarii. (*)Opracowane przez: Stowarzyszenie Polska Rada Konsultacyjna ds. Parazytoz Zwierząt Towarzyszących ESCCAP Polska. Więcej informacji na temat pasożytów psów i kotów znajdziesz na stronie: esccap.pl

 

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny?

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny? Koprofagia, z greckiego kópros czyli kał oraz phagein czyli jeść, jest zjawiskiem polegającym na zjadaniu...

Syndrom PICA, czyli zespół łaknienia spaczonego u kotów i psów.

Syndrom PICA to przypadłość polegająca na zjadaniu przez zwierzęta rzeczy niejadalnych, takich jak papier, ubrania, ziemia, kamienie, beton, patyki, drobne kawałki metalu.

Syndrom brachycefaliczny u psów

Syndrom brachycefaliczny u psów. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się rasy należące do grupy psów brachycefalicznych.

Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis) OA u psów i kotów

Choroba zwyrodnieniowa stawów OA (osteoarthritis) jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń objawiających się postępującym bólem.