Planujesz wakacje ze swoim psem?

W tym poście spieszymy z informacją, o czym należy pamiętać aby uniknąć nieprzyjemności a podróż z psem lub kotem była bezpieczna.
czipowanie przychodnia weterynaryjna Wroclaw Mieszczanska wakacje urlop wyjazd z psem

W tym poście spieszymy z informacją, o czym należy pamiętać aby uniknąć nieprzyjemności a podróż z psem lub kotem była bezpieczna.
Najlepiej przygotować się do podróży wcześniej, dzięki temu możliwe będzie wykonanie niezbędnych czynności lekarsko-weterynaryjnych na czas.

Wakacje z psem lub kotem. Poniżej przygotowana przez nas check-lista:

  1. Szczepienia. Pies lub kot powinien mieć aktualne szczepienia przeciw chorobom zakaźnym.
  2. Pasożyty zewnętrzne. Zwierzę należy zabezpieczyć przeciwko pasożytom zewnętrznym, ma to ogromnie znaczenie szczególnie w rejonach, gdzie panują choroby odkleszczowe, czy też choroby rozprzestrzeniane przez moskity.
  3. Pasożyty wewnętrzne. Aby uniknąć problemów zdrowotnych, należy upewnić się, że pupil jest odrobaczony.
  4. Microchip. W razie zaginięcia lub ucieczki zwierzęcia, microchip z aktualnymi Twoimi danymi do kontaktu jest ogromną pomocą.
  5. Transport zwierzęcia. Zgodnie z Art. 60 Pkt. 1 Kodeksu Ruchu Drogowego, zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim. Dotyczy to także sposobu przewożenia zwierząt! Jeśli policja uzna, że pies lub inne zwierzę przewożone jest w nieodpowiedni sposób, może nałożyć mandat na kierowcę. W przypadku małych psów i kotów należy zaopatrzyć się w transporter, w którym umieścimy zwierzaka na czas podróży. Transporter powinien być też odpowiednio zabezpieczony. W przypadku dużych psów należy zaopatrzyć się w specjalne szelki, które pozwalają na zabezpieczenie zwierzęcia. W takim przypadku pies podróżuje podobnie jak człowiek, w pozycji siedzącej, przypięty pasami i szelkami.
  6. Paszport. Jest niezbędny w przypadku wyjazdu za granicę. Uwaga! Aby wyrobić paszport zwierzę musi posiadać mikrochip ewentualnie tatuaż (wykonany przed dniem 03.07.2011). W tym punkcie ponownie podkreślimy, że zwierzę musi mieć ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Należy pamiętać, że pierwsze szczepienie lub kolejne, jeśli nie były wykonanie terminowo, uzyskuje ważność dopiero po 21 dniach od daty zaszczepienia. To niezmiernie ważne ponieważ podczas kontroli zgodnie z art. 35 rozporządzenia 576/2013 w przypadku stwierdzenia niezgodności z przepisami UE zwierzę może zostać zawrócone do państwa, z którego wyjechało lub może być poddane kwarantannie, a w przypadku braku możliwości odesłania lub wykonania kwarantanny może nawet zostać poddane eutanazji.
  7. Przepisy dotyczące podróżowania ze zwierzętami domowymi w UE i poza Unią Europejską. Przed każdym wyjazdem należy zapoznać się z przepisami, które
    obowiązują na terenie poszczególnych państw do których chcemy się udać. Ten obowiązek leży w gestii opiekuna. Pomocny może stać się ten link:
    https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/przemieszczenia-niehandlowe—podroz-ze-zwierzetami-towarzyszacymi
  8. Historia leczenia i zapas leków. Jeśli zwierzę choruje przewlekle, warto pamiętać o zaopatrzeniu się w dokumentację medyczną oraz zapas leków, których podawania, w wielu przypadkach, nie należy przerywać.
  9. Choroba lokomocyjna. Warto rozważyć zastosowanie leków zapobiegających mdłościom u zwierząt, które mają takie problemy.
  10. Stres związany z transportem. Jeśli zwierzę źle znosi transport, warto zwrócić się o poradę do lekarza weterynarii, który pomoże dobrać odpowiednie leki lub
    suplementy.

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Przedstawiamy listę 5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym.

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny?

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny? Koprofagia, z greckiego kópros czyli kał oraz phagein czyli jeść, jest zjawiskiem polegającym na zjadaniu...

Syndrom PICA, czyli zespół łaknienia spaczonego u kotów i psów.

Syndrom PICA to przypadłość polegająca na zjadaniu przez zwierzęta rzeczy niejadalnych, takich jak papier, ubrania, ziemia, kamienie, beton, patyki, drobne kawałki metalu.

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą?

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą? Koty nie załatwiają się poza kuwetą bez przyczyny. Najczęściej stoi za tym konkretny przekaz, mówiący nam...