Uwaga kleszcze atakują!

Gdy łagodnieją zimowe mrozy, ze stanu hibernacji budzą się krwiożercze pajęczaki, bardzo dobrze nam znane jako kleszcze.
kleszcze psa, kota atakują Lekarz lek weterynarz wrocław

Gdy łagodnieją zimowe mrozy, ze stanu hibernacji budzą się krwiożercze pajęczaki, bardzo dobrze nam znane jako kleszcze.
Bytują na terenach wiejskich i miejskich, powszechnie spotykane w lasach, parkach, na łąkach, ale też w osiedlowych krzakach czy na trawnikach. Na ofiary wybierają sobie chętnie naszych odopiecznych. Często trudno je zauważyć w gęstym psim czy kocim futrze, dużo łatwiej je wyczuć.

Dlaczego należy obawiać się kleszczy?

Kleszcze przenoszą groźne choroby takie jak:

  • Babeszjoza
  • Borelioza
  • Anaplazmoza
  • Erlichoza
  • Hemobartoneloza

Są to jednostki bardzo niebezpiecznie dla zdrowia i życia zwierząt. Późne ich rozpoznanie może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci.

Jak prawidłowo usuwać kleszcze?

Kleszcze najlepiej usuwać za pomocą specjalnych narzędzi, tzw. kleszczołapek, umieszczając przyrząd tuż przy skórze, wykonując ruch obrotowy kierunku przeciwnym do wskazówek zegara.
Nie należy ciągnąć i wyrywać kleszczy, ponieważ może to skutkować pozostaniem części pasożyta w skórze. Nie wskazane jest też smarowanie kleszcza tłustymi preparatami, może to zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby odkleszczowej.
W przypadku trudności z usunięciem, zawsze warto skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Profilaktyka

Na rynku istnieje cała gama preparatów przeciwkleszczowych. Nasz zespół chętnie pomoże w doborze najbardziej odpowiedniego produktu dla konkretnego pacjenta.

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

2 odpowiedzi

    1. Dzień dobry, bardzo dziękujemy za zainteresowanie naszym blogiem.

      Psy przebywające w terenach zalesionych oraz te które spacerują wśród traw i krzaków są szczególnie narażone na ryzyko złapania kleszczy.
      Niestety nie zawsze systematyczna ochrona przeciwkleszczowa chroni naszego pupila.
      Jeśli kleszcz zginie zanim napije się krwi to pies jest chroniony przed boreliozą ale jeśli zdążył się napić to jest ryzyko, że do organizmu psa zostały wpuszczone krętki borelii, jeśli oczywiście kleszcz był nosicielem.

      Obecnie profilaktyka tabletkami jest najbardziej skuteczną profilaktyką przeciwkleszczową, co nie wyklucza możliwości zabezpieczenia psa, szczepiąc go przeciwko boreliozie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Przedstawiamy listę 5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym.

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny?

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny? Koprofagia, z greckiego kópros czyli kał oraz phagein czyli jeść, jest zjawiskiem polegającym na zjadaniu...

Syndrom PICA, czyli zespół łaknienia spaczonego u kotów i psów.

Syndrom PICA to przypadłość polegająca na zjadaniu przez zwierzęta rzeczy niejadalnych, takich jak papier, ubrania, ziemia...

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą?

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą? Koty nie załatwiają się poza kuwetą bez przyczyny. Najczęściej stoi za tym konkretny przekaz, mówiący nam...