Wymiana zębów u kota. Kiedy kotu wypadają zęby mleczne?

Wymiana zębów u kota. Kiedy kotu wypadają zęby mleczne? W momencie narodzin zęby u kotów są niewidoczne. 26 mleczaków zaczyna...
Wymiana zębów u kota. Kiedy kotu wypadają zęby mleczne?

Wymiana zębów u kota. Kiedy kotu wypadają zęby mleczne?

W momencie narodzin zęby u kotów są niewidoczne. 26 mleczaków zaczyna pojawiać się w wieku około dwóch tygodni. Jak przetrwać ten trudny, nie tylko dla małego kota okres ząbkowania?

 

Jak przebiega ząbkowanie u kota?

Mleczaki zaczynają się wyrzynać od drugiego do czwartego tygodnia życia kota. Proces ten trwa do około drugiego miesiąca, po czym kotek może cieszyć się już pełnym uzębieniem. Są to jednak zęby mleczne, które z czasem zostaną zastąpione stałymi. Najbardziej widocznym objawem ząbkowania są zgubione zęby kota w mieszkaniu. Kot będzie je wypluwał. Może się również zdarzyć, że kocięta połkną swoje zęby. Nie jest to powód do zmartwień, ponieważ kocie żołądki radzą sobie z takim obciążeniem. W wieku od czterech do sześciu miesięcy mleczaki ustępują miejsca zębom stałym.
Zębów stałych jest o kilka więcej niż mlecznych. W sumie kot dorosły ma 30 zębów (cztery dodatkowe zęby trzonowe). Najpóźniej w siódmym miesiącu życia kot ma już stałe uzębienie.

 

Wymiana zębów u kota – objawy

Czasami proces ten przebiega całkowicie bezobjawowo. Może się nawet zdarzyć, że nie zauważymy, jak naszemu pupilowi wyrosły nowe zęby. Kotek może być bardziej drażliwy, niechętny na dotykanie pyska i może miauczeć. Może również pojawić się niewielkie krwawienie z dziąseł, kręcenie głową i ocieranie nią o meble. Należy w tym czasie unikać głaskania w okolicy pyszczka ponieważ może to powodować dyskomfort i ból. Mogą pojawić się również takie objawy jak nadmierne ślinienie, niechęć do jedzenia, nagła potrzeba gryzienia. Niektóre kocięta mają podczas wymiany uzębienia podwyższoną temperaturę. W takiej sytuacji aby wykluczyć inne przyczyny ogólnego złego samopoczucia kociaka należy odwiedzić lekarza weterynarii.

 

Jak pomóc kotu podczas wyrzynania się stałych zębów?

Można w tym okresie wesprzeć swojego pupila poprzez większą ostrożność w trakcie zabawy (nie ciągnij zabawek, które ma w pyszczku) oraz karmienie go karmą wilgotną aby nie musiał gryźć.
Kociętom, które nie boją się kontaktu z opiekunem, może przynieść ulgę ostrożny masaż dziąseł. Przy tej okazji można też od razu ocenić stan uzębienia. W okresie wymiany zębów należy otoczyć małego kotka odpowiednią opieką i zadbać o higienę jamy ustnej.

 

Ząbkowanie u kota – kiedy należy się martwić?

W czasie wypadania mleczaków dziąsła kota podatne są na różnego rodzaju infekcje, które mogą powodować stan zapalny dziąseł. U dorastających kotów choroby jamy ustnej to przede wszystkim młodzieńcze zapalenie jamy ustnej, któremu towarzyszą objawy takie jak nieprzyjemny zapach z pyska, ślinotok, zaczerwienione dziąsła, brak apetytu, osowiałość, gorączka. Jeśli zauważysz takie objawy u swojego kotka podczas wypadania zębów, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Należy również zwrócić uwagę na przetrwałe zęby mleczne, czyli takie które same nie wypadły. Utrudnia to wzrost uzębienia stałego i sprzyja wadom zgryzu. Pojawiają się wtedy podwójne zęby. W takim przypadku ząb mleczny powinien zostać usunięty przez lekarza weterynarii.

 

Czy kotom na starość wypadają zęby?

Wypadanie zębów u dorosłego kota może świadczyć o złym stanie zębów, spowodowanym najczęściej odkładaniem się płytki nazębnej i tworzeniem kamienia nazębnego. Najbardziej podatne na takie problemy są siekacze i kły. Aby temu zapobiec należy regularnie myć zęby kotu przy użyciu specjalnej pasty i szczoteczki.

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Przedstawiamy listę 5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym.

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny?

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny? Koprofagia, z greckiego kópros czyli kał oraz phagein czyli jeść, jest zjawiskiem polegającym na zjadaniu...

Syndrom PICA, czyli zespół łaknienia spaczonego u kotów i psów.

Syndrom PICA to przypadłość polegająca na zjadaniu przez zwierzęta rzeczy niejadalnych, takich jak papier, ubrania, ziemia, kamienie, beton, patyki, drobne kawałki metalu.

Kot Syjamski – charakterny kot o szczególnych wymaganiach?

Kot Syjamski – charakterny kot o szczególnych wymaganiach? Przedstawiciele tej rasy charakteryzują się ciekawym wyglądem, inteligencją i niespożytą...