Dlaczego należy chronić nasze zwierzęta przed pasożytami zewnętrznymi?

Pasożyty zewnętrzne, które mogą atakować psy i koty to przede wszystkim kleszcze, komary i pchły.
chronić zwierzęta przed pasożytami

Dlaczego należy chronić nasze zwierzęta przed pasożytami zewnętrznymi?(*)

Dlaczego należy chronić nasze zwierzęta przed pasożytami zewnętrznymi? Pasożyty zewnętrzne, które mogą atakować psy i koty to przede wszystkim kleszcze, komary i pchły. Rzadziej spotykane są świerzbowce, nużeńce, wszy i wszoły, meszki oraz muchówki. Wszystkie zagrażają zdrowiu zwierząt przenosząc wirusy, bakterie i pasożyty. Niektóre pasożyty zewnętrzne mogą być groźne dla człowieka (choroby odzwierzęce – zoonozy).

Pasożyty zewnętrzne – przenosiciele chorób

Najczęstszymi wektorami chorób są kleszcze, które przenoszą kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę i babeszjozę, a także wiele innych groźnych chorób. Komary mogą być wektorami dirofilariozy – inwazji nicieni podskórnych u psów oraz ludzi. Pchły mogą przenosić tasiemca psów i kotów, który także zagraża człowiekowi.

Zagrożenia sezonowe albo przez cały rok

Kleszcze mogą atakować psy i koty niemal przez cały rok. Aktywują się nawet w środku zimy po krótkotrwałym ociepleniu. Komary dokuczają latem.
Mnożeniu się komarów możemy zapobiegać przykrywając pozostawione pojemniki z wodą, usuwać deszczówkę z wszelkich, nawet niewielkich odkrytych naczyń, w których mogą rozwijać się larwy tych owadów. Pchły mogą z powodzeniem przezimować w ogrzewanych pomieszczeniach.

Zagrożenia związane z pobytem zwierząt w innych strefach klimatycznych

Nawet czasowy pobyt zwierząt w cieplejszej strefie klimatycznej stwarza ryzyko ataku pasożytów charakterystycznych dla takich regionów. Zarażone zwierzę po powrocie do domu może wykazywać nieswoiste objawy choroby w postaci posmutnienia, braku apetytu i gorączki. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do zejść śmiertelnych. Dlatego też najważniejszym zadaniem właściciela jest zapobieganie skutkom kontaktu z pasożytami zewnętrznymi, które mogą przenosić egzotyczne choroby. Przed wyjazdem do zagrożonych rejonów geograficznych należy zabezpieczyć zwierzęta stosując zalecaną przez lekarza weterynarii ochronę przeciwko pasożytom zewnętrznym.

Podstawowa zasada: profilaktyczne zabezpieczenie zwierzęcia przed kontaktem z pasożytami zewnętrznymi. Z wielu preparatów dostępnych na rynku najwłaściwszy zaleci lekarz weterynarii. Zakup środków w innych miejscach (np. przez internet) nie daje pewności co do ich jakości (brak możliwości kontroli warunków ich przechowywania lub sprawdzenia źródła pochodzenia).

Dobra rada: przy stosowaniu preparatów krótko działających (do 4 tyg.) należy zawsze notować w kalendarzu daty kolejnych zabiegów zabezpieczenia przed pasożytami zewnętrznymi. Najbardziej praktyczny jest zakup w lecznicy weterynaryjnej preparatów działających przez wiele miesięcy.

Profilaktyka na co dzień: regularne oglądanie skóry zwierząt oraz szczotkowanie psa lub kota po spacerze umożliwia usunięcie kleszczy zanim wczepią się w
skórę, pozwala również stwierdzić nabytą inwazję pcheł.

Ważne!

Dla uzyskania pełnej i trwałej ochrony przed pasożytami zewnętrznymi zaleca się stosować leki przez 12 miesięcy w roku.
Badania potwierdzają, że dostępne na rynku leki przeciwko pasożytom zewnętrznym zabezpieczają tym skuteczniej, im dłużej pozostają na zwierzęciu oraz gdy stosowane są w odstępach czasowych zalecanych przez producenta. Przerwa w podawaniu preparatów lub stosowanie szamponów z detergentami zmywającymi warstwę lipidową naskórka, w której rozpuszczają się substancje aktywne leku powoduje znaczne osłabienie działania ochronnego preparatów, stwarzając ryzyko inwazji pasożytów zewnętrznych.

Dla uzyskania pełnej ochrony zwierzęcia na czas wyjazdu zaleca się odpowiednio wczesne zastosowanie preparatu (co najmniej na kilka tygodni przed podróżą); nie należy zwlekać z wizytą w gabinecie weterynaryjnym do ostatniej chwili.
Pamiętajmy o tym, że zwalczanie pasożytów zewnętrznych (pchły, wszoły) zapobiega inwazji niektórych pasożytów wewnętrznych (tasiemiec psi).

(*)Opracowane przez: Stowarzyszenie Polska Rada Konsultacyjna ds. Parazytoz Zwierząt Towarzyszących ESCCAP Polska.
Więcej informacji na temat pasożytów psów i kotów znajdziesz na stronie: esccap.pl

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Przedstawiamy listę 5 wybranych przez nas zagrożeń dla zwierząt w okresie Świątecznym.

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny?

Co to jest koprofagia i jakie są jej przyczyny? Koprofagia, z greckiego kópros czyli kał oraz phagein czyli jeść, jest zjawiskiem polegającym na zjadaniu...

Syndrom PICA, czyli zespół łaknienia spaczonego u kotów i psów.

Syndrom PICA to przypadłość polegająca na zjadaniu przez zwierzęta rzeczy niejadalnych, takich jak papier, ubrania, ziemia, kamienie, beton, patyki, drobne kawałki metalu.

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą?

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą? Koty nie załatwiają się poza kuwetą bez przyczyny. Najczęściej stoi za tym konkretny przekaz, mówiący nam...