Buldog francuski

Buldog francuski to pies, który tryska miłością do ludzi, w tym do dzieci.
Buldog francuski

Buldog francuski

Buldog francuski to pies, który tryska miłością do ludzi, w tym do dzieci. Emanuje pogodą ducha. Ma kompaktową budową ciała, sprawiając tym samym wrażenie muskularnego i silnego psa. Szczególną uwagę zwracają na siebie duże, stojące „nietoperzowate” uszy na kanciastej głowie.

Buldog francuski – historia rasy

W 1880 roku założono we Francji pierwszy klub rasy a oficjalnie rasa buldogów francuskich została zarejestrowana w 1898 roku. Buldogi francuskie miniaturowe przedostały się z Anglii do Normandii dzięki brytyjskim emigrantom. Buldożki stały się ulubieńcami ubogich, którzy trzymali je w domostwach i używali do łapania myszy i szczurów. Później, za sprawą swojego wyglądu oraz sympatycznego charakteru, rasa ta podbiła serca arystokracji w  Europie i trafiła na salony.

 

Buldog francuski – zachowanie i charakter

Przyjazne usposobienie i kompaktowe rozmiary buldożka czynią go popularnym psem miejskim. Jest to również odpowiedni towarzysz dla osób starszych. Wesoły, ciekawski i towarzyski, mocno przywiązuje się do właściciela i na każdym kroku okazuje mu swoje oddanie. Uwielbia się przytulać i nie jest trudny do wychowania.

 

Buldog francuski – pielęgnacja

Krótka sierść linieje w bardzo małym stopniu, dlatego wystarczy wyczesywać buldoga francuskiego raz na tydzień. Wskazane jest regularne czyszczenie skóry między zmarszczkami na pysku psa, gdyż zaniedbanie higieny może prowadzić do problemów skórnych. Buldogi francuskie wymagają jedynie okazjonalnych kąpieli, najczęściej gdy się ubrudzą. Psy tej rasy są podatne na otyłość, dlatego należy regularnie kontrolować ich wagę .

 

Buldog francuski – problemy zdrowotne

Buldogi francuskie to psy narażone na syndrom brachycefaliczny, czyli zespół wad anatomicznych. Na wady te wskazywać mogą takie objawy, jak:

– niechęć do ruchu

– nietolerancja wysiłkowa

– bezdech nocny

– omdlenia

– wymioty po intensywnym wysiłku

– charczenie

– chrapanie

– nawracające stany zapalne górnych i dolnych dróg oddechowych

– krztuszenie się podczas jedzenia i picia

– ulewanie pokarmu

Krótkie i krępe nogi u buldożka narażone są na problemy ze stawami. Dysplazja stawu biodrowego dotyka ponad 30% tej rasy. Niektóre osobniki mogą mieć tak zwaną „trzecią powiekę”, najczęściej w młodym wieku, którą można skorygować operacyjnie.

 

Buldog francuski – ciekawostki

  1. W Polsce pierwszy klub zrzeszający hodowców buldogów francuskich powstał 1937 roku.
  2. W Wielkiej Brytanii w 2016 roku Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii wydało ostrzeżenie przed kupowaniem buldożków ze względu na liczne problemy zdrowotne.
  3. W Holandii w 2019 roku zakazano prowadzenia hodowli i rozmnażania psów tej rasy ze względu na liczne problemy zdrowotne i wiążący się z nimi ból.
  4. Psy tej rasy źle znoszą upały dlatego nie zleca się zabieranie buldożków na plażę oraz na wakacje w kraje gdzie panuje wysoka temperatura. 
  5. Chrumkanie, które jest zabawne dla ich właścicieli może zostać odebrane przez inne psy jako warczenie co może być powodem konfliktów między psami.

 

Podsumowanie

Buldogi francuskie wywodzą się z Anglii, gdzie do XIX wieku występowały w dwóch odmianach, dużych, czyli buldogów angielskich oraz małych, czyli buldogów miniaturowych. Te drugie trafiły do Normandii z brytyjskimi tkaczami. Obie odmiany wykorzystywane były do walki psów. Ojcem rasy był samiec o imieniu Loupi, który pojawia się prawie we wszystkich księgach hodowlanych. W Paryżu mały  i wesoły buldożek szybko stał się ulubieńcem miłośników psów. Towarzyski buldożek to pies, który będzie chciał spędzać jak najwięcej czasu ze swoją rodziną. 

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Kot Syjamski – charakterny kot o szczególnych wymaganiach?

Kot Syjamski – charakterny kot o szczególnych wymaganiach? Przedstawiciele tej rasy charakteryzują się ciekawym wyglądem, inteligencją i niespożytą...

Syndrom brachycefaliczny u psów

Syndrom brachycefaliczny u psów. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się rasy należące do grupy psów brachycefalicznych.

Owczarek niemiecki – jedna z najbardziej popularnych ras na świecie

Owczarek niemiecki to pies, który posiada wiele zdolności i talentów. Inteligentny i lojalny, zrównoważony, pewny siebie, oddany właścicielowi, łagodny...

Owczarek australijski – łagodny pies o dynamicznej osobowości

Owczarek australijski, często nazywany „aussie” jest psem, który potrzebuje wymagających i wielostronnych zadań, angażujących go fizycznie i intelektualnie, ...