Owczarek australijski – łagodny pies o dynamicznej osobowości

Owczarek australijski, często nazywany „aussie” jest psem, który potrzebuje wymagających i wielostronnych zadań, angażujących go fizycznie i intelektualnie, ...
Owczarek australijski rasa

Owczarek australijski – łagodny pies o dynamicznej osobowości

Owczarek australijski, często nazywany „aussie” jest psem, który potrzebuje wymagających i wielostronnych zadań, angażujących go fizycznie i intelektualnie, jak również regularnej pielęgnacji gęstej okrywy włosowej.

 

Owczarek australijski – Historia rasy

Ojczyzną owczarka australijskiego nie jest Australia, co by mogła sugerować jego nazwa, ale Ameryka Północna. Jedna z torii na temat pochodzenia tej rasy głosi, że na przełomie XIX i XX wieku baskijscy pasterze przywieźli do Ameryki małe psy wraz ze stadami owiec. Rasa ta zyskała popularność dzięki pokazom rodeo, podczas których gwiazdor Jay Sisler, występował ze swoimi owczarkami australijskimi, które zachwycały widzów swoją inteligencją i umiejętnościami. Standard rasy – amerykańskiego klubu American Kennel Club, wszedł w życie w roku 1993 a trzy lata później, w 1996 roku nastąpiło oficjalne uznanie rasy przez FCI.

 

Wzorzec rasy oraz charakter

Owczarek australijski rasa

Owczarek australijski – typ amerykański, zaliczany jest do I grupy FCI, czyli do grupy psów pasterskich i zaganiających. Psy osiągają wielkość od 51 do 58 cm a suki od 46 do 53 cm. Szata półdługa, dwuwarstwowa, prosta lub lekko falista, odporna na warunki atmosferyczne. Włos okrywowy średnio twardy, zaś ilość podszerstka zależy od klimatu miejsca, w którym psy mieszkają.
Dopuszczalna jest maść czarna, czekoladowa, czekoladowo-marmurkowa, czyli „red merle” lub niebiesko-marmurkowa, czyli „blue merle”. Wszystkim tym umaszczeniom mogą towarzyszyć „podpalania” i białe znaczenia. Jest to rasa dość odporna na warunki atmosferyczne. „Aussie” to pies chętny do współpracy z człowiekiem. Jest inteligentny i szybko się uczy, nie tylko tych dobrych rzeczy. Może również szybko nabrać złych nawyków. Dlatego opiekun „aussiego” powinien być konsekwentny, zapewniając swojemu pupilowi odpowiednią ilość czasu w ciągu dnia. Praca jest pasją dla tego aktywnego i chętnego do nauki czworonoga.

 

Pielęgnacja owczarka australijskiego

Sierść owczarka australijskiego należy szczotkować przynajmniej raz w tygodniu, a w okresie linienia codziennie, usuwając tym samym luźne włosy i kołtuny. Raz w tygodniu należy sprawdzić stan uszu, zębów i pazurów. Kąpiele można stosować dwa razy w miesiącu lub według potrzeby.

 

Zdrowie

Choroby typowe dla owczarka australijskiego to wypadanie rzepki oraz dysplazja stawu biodrowego i łokciowego. Ze względu na predyspozycje do schorzeń układu ruchu należy już w okresie szczenięcym zadbać o prawidłową kondycję pupila, ograniczając intensywne chodzenie po schodach oraz skakanie. Rasa ta wykazuje również częstsze zachorowania na padaczkę, kataraktę i postępujący zanik siatkówki. Dość często u owczarka australijskiego występuje mutacja genu MDR1. Szacuje się, że około 25% populacji psów tej rasy jest jej nosicielami. Psy ze mutowanym genem MDR1 wykazują wrażliwość na niektóre leki, po podaniu których może dojść do wstrząsu a nawet zgonu zwierzęcia.
Dlatego dobrym zwyczajem jest przebadanie szczeniaków w hodowli na nosicielstwo mutacji genu MDR1.

 

Podsumowanie: Owczarek australijski

Owczarek australijski rasa

  1. Owczarek australijski, znany również jako Australian Shepherd, to rasa psa, która ma wiele interesujących cech. Oto kilka ciekawostek o tej rasie:
    Pochodzenie: mimo nazwy, owczarek australijski nie pochodzi z Australii, ale z regionu Border Collie na pograniczu USA i Meksyku. Jest to rasa znana z pracy na farmach.
  2. Inteligencja: owczarki australijskie są niezwykle inteligentne i chętnie uczą się nowych poleceń. To sprawia, że są doskonałymi psami do pracy w roli pasterskiej, a także w psich sportach i konkursach.
  3. Aktywność: to bardzo energiczna rasa, która potrzebuje dużo aktywności fizycznej i umysłowej. Regularna aktywność i zabawy są niezbędne, aby utrzymać owczarka australijskiego w dobrej kondycji.
  4. Urocze oczy: owczarki australijskie często mają wyjątkowo piękne i intensywnie niebieskie oczy. Niektóre osobniki mogą nawet mieć oczy o różnych kolorach.
  5. Skrócony ogon: według statystyk jeden na pięć owczarków australijskich ma naturalnie skrócony ogon za co odpowiedzialny jest gen o niekompletnej dominacji, podobnie jak gen maści marmurkowej. Psy o skróconych ogonach nie powinny być ze sobą krzyżowane gdyż może to skutkować rozszczepem kręgosłupa.
  6. Rodzinny pies: pomimo swojego pierwotnego przeznaczenia do pracy na farmach, owczarek australijski to również doskonały towarzysz rodziny. Jest oddany, lojalny i przyjacielski wobec swoich właścicieli.
  7. Zdolności do psich sportów: dzięki swojej inteligencji i zręczności, owczarki australijskie doskonale sprawdzają się w różnego rodzaju psich sportach, takich jak agility, obedience czy frisbee.
  8. Popularność rasy: do wypromowania „aussie” przyczynił się treser psów, Jay Sisler, występując z nimi podczas pokazów rodeo. Dwóch jego podopiecznych, Shorty i Stub wystąpiło w filmach Disney’a.
  9. Owczarek australijski w Polsce: do Polski pierwsza suczka przyjechała w 1995 roku, zaś pierwszy polski miot przyszedł na świat w 2003 roku.

Pamiętaj, że ta rasa wymaga zaangażowania i odpowiedniej opieki, więc zastanów się, czy jesteś gotowy na spełnienie jej potrzeb, zanim zdecydujesz się na posiadanie owczarka australijskiego.

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Owczarek Szwajcarski

Owczarek szwajcarski, a dokładniej Biały Owczarek Szwajcarski, to wspaniała rasa psów, która jest blisko spokrewniona...

Koty rasy Main Coon

Main Coony to jedna z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych ras kotów na świecie! W ich...

Lagotto Romagnolo

Lagotto Romagnolo to rasa, która powoli zdobywa serca Polaków i zyskuje popularność w naszym kraju. Ich przyjazny...

Kot Sfinks

Sfinks to bez wątpienia wyjątkowy kot. Przyciągają uwagę nie tylko swoim brakiem sierści...