Owczarek niemiecki – jedna z najbardziej popularnych ras na świecie

Owczarek niemiecki to pies, który posiada wiele zdolności i talentów. Inteligentny i lojalny, zrównoważony, pewny siebie, oddany właścicielowi, łagodny...
Owczarek niemiecki Rasa charakterystyka Mieszczańska Centrum Weterynarii Wrocław

Owczarek niemiecki – jedna z najbardziej popularnych ras na świecie

Owczarek niemiecki to pies, który posiada wiele zdolności i talentów. Inteligentny i lojalny, zrównoważony, pewny siebie, oddany właścicielowi, łagodny i czujny. Szybko się uczy dlatego często wykorzystywany jest do pracy w służbach mundurowych.

 

Owczarek niemiecki – historia rasy

Protoplaści owczarka niemieckiego żyli prawdopodobnie już w VII wieku na terenie Niemiec. Były to krótkowłose psy gospodarskie, które towarzyszyły pasterzom przy wypasie owiec i strzegły zagród. Początek znanej nam obecnie rasy zaczyna się w XIX wieku. Uznany za twórcę rasy rotmistrz Max von Stephanitz w kwietniu 1899 roku wspólnie z Arturem Meyerem założył Klub Owczarka Niemieckiego, który jest dzisiaj największym i najbardziej wpływowym stowarzyszeniem tej rasy na świecie.

Podczas wystawy w Karlsruhe Max von Stephanitz zauważył średniej wielkości płowoszarego psa o imieniu Hektor. Odkupił go i nazwał  Horand von Grafrath od nazwy swojego majątku ziemskiego. Horand był pierwszym psem zarejestrowanym w księdze hodowlanej i od niego rozpoczęła się historia rasy. Od 2008 roku obowiązuje nowy wzorzec FCI, który uznaje zarówno krótko jak i długowłosą odmianę owczarka niemieckiego. Nie można ich krzyżować a odmiany te są oddzielnie
sędziowane na wystawach.

 

Owczarek niemiecki – wygląd i podstawowe informacje

Owczarek niemiecki jest psem średniej wielkości, dobrze umięśnionym o nieco wydłużonej, lecz zwartej sylwetce. Zapewnia mu to maksymalną wydajność i sprawność fizyczną. Klinowata głowa jest połączona z tułowiem mocną szyją. Oczy w kształcie migdałów mają barwę dostosowaną do umaszczenia, mocna kufa, stojące uszy.  Tułów przechodzi w lekko opadający zad. Kończyny owczarka niemieckiego przednie są proste, a tylne są kątowane, lekko odstawione do tyłu. Ogon jest noszony szablasto i ma dłuższe włosy na spodniej części.  Najczęstsze umaszczenia zarówno krótkiej, jak i długiej sierści owczarka to czarne z brązowymi lub jasnoszarymi oznaczeniami, jednobarwne czarne lub szare z brązowymi oznaczeniami. Czasami zdarza się w miocie białe szczenię ale od 1933 roku standard FCI nie uznaje tego umaszczenia za właściwe. Tylko Canadian Kennel Club akceptuje białe owczarki niemieckie. Od 2011 roku FCI z białego owczarka niemieckiego uczyniła samodzielną rasę Berger Blanc Suisse, czyli Biały owczarek szwajcarski.

 

Jaki charakter ma owczarek niemiecki?

To wesoły, energiczny, czujny i lojalny pies, który wykazuje wysoką gotowość do współpracy. Owczarek niemiecki jest bardzo wytrwały, uwielbia spędzać czas ze swoimi opiekunami. Lubi zabawę, która zapewni mu dużo ruchu. Dlatego warto angażować go we wspólne aktywności ruchowe typu bieganie czy jazda rowerem. Uchodzi za czworonoga, który kocha dzieci, jest lojalny wobec opiekunów. Potrafi żyć w zgodzie z innymi zwierzętami jeśli zostanie do tego odpowiednio przygotowany.

 

Owczarek niemiecki – pielęgnacja i zdrowie

Owczarek niemiecki Rasa charakterystyka Mieszczańska Centrum Weterynarii Wrocław

Rasa ta nie wymaga szczególnej troski. Wystarczy regularne szczotkowanie i wyczesywanie sierści, najlepiej 2–3 razy w tygodniu, szczególnie przy odmianie długowłosej. Kąpać można maksymalnie 2 razy w roku w okresie linienia. Należy  zadbać o czystość uszu i oczu czworonoga oraz o przycinaniu pazurów, jeśli pies sam ich nie ściera. Owczarek niemiecki, jak każda inna rasa narażony jest na pewne choroby. Najczęstsze z nich to: dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, zwichnięcie rzepki, alergie skórne, nabyty przełyk olbrzymi,  który objawia się między innymi nadmiernym ślinieniem, zwracaniem pokarmu i może być powodem zachłystowego zapalenia płuc. Może wystąpić również niedoczynność tarczycy, najczęściej u suk pomiędzy czwartym a dziesiątym rokiem życia oraz choroba von Willebranda, która jest chorobą dziedziczną i dotyczy zaburzenia krzepnięcia krwi.

 

Owczarek niemiecki w filmie

Czy wiesz, że rolę Szarika w serialu „Czterej Pancerni i pies” odtwarzały trzy różne psy tej samej rasy? Był to Trymer, Spik i Atak. Najczęściej grał Trymer, który jako pies służący w milicji oblał egzamin z tropienia i miał zostać wycofany ze służby, natomiast na planie filmowym spisał się doskonale. Trzeci pies, Atak zagrał również w serialu „Stawka większa niż życie” w odcinku „Hotel Excelsior”.

W serialu „Przygody psa Cywila” tytułową rolę gra owczarek o imieniu Bej, który zagrał również w czwartym odcinku serialu „07 zgłoś się”. Na planie filmowym serialu „Komisarz Alex” role odgrywają również trzy owczarki niemieckie, Ivo, jako główny aktor, grający sceny akcji, Odi, od ujęć spokojnych i Wick, sprawdzający się w ujęciach kaskaderskich. Inne filmy w których zagrały owczarki niemieckie to między innymi: „K-9, Prywatny detektyw”, „Jestem legendą”, „Gwiazdka pod psem”, „Pies na tropie”, „Megan Leavey”, „Hudson i Rex”.

 

Podsumowanie

Owczarek niemiecki to jedna z najpopularniejszych ras psów na świecie. Jest znany ze swojej inteligencji, lojalności i wszechstronności. Oto kilka ciekawostek na temat tej rasy:

  1. Historia: Owczarek niemiecki został pierwotnie hodowany jako pies pasterski do pilnowania i prowadzenia owiec. Jednak obecnie jest wykorzystywany w różnych rolach, w tym jako pies policyjny, pies ratowniczy i pies przewodnik.
  2. Wygląd: Rasa ta charakteryzuje się silną budową ciała i muskularną sylwetką. Mają długą i gęstą sierść, a ich umaszczenie może być różne, ale najczęściej jest czarno-rdzawe.
  3. Inteligencja: Owczarek niemiecki jest uważany za jednego z bardziej inteligentnych psów. Jest łatwy do szkolenia i chętnie uczy się nowych poleceń.
  4. Pracowitość: To rasa o dużym poziomie energii i chęci do pracy. Potrzebują regularnej aktywności fizycznej i mentalnej, aby być szczęśliwymi.
  5. Lojalność: Owczarek niemiecki jest bardzo lojalny wobec swojej rodziny i opiekunów. Jest znany z tego, że chroni swoich bliskich i jest oddany swoim opiekunom.
  6. Zdolności obronne: Dzięki swoim zdolnościom i instynktom obronnym, owczarek niemiecki jest często wykorzystywany jako pies policyjny i stróżujący. Jest bardzo odważny i stanowczy w obronie.
  7. Zabawy: Pomimo swojego poważnego podejścia, owczarki niemieckie są również zabawnymi i pełnymi energii towarzyszami. Lubią zabawy i aktywności na świeżym powietrzu.
  8. Opieka nad sierścią: Ich gęsta sierść wymaga regularnego szczotkowania, zwłaszcza w okresie linienia.
  9. Zdrowie: Owczarek niemiecki może być podatny na pewne problemy zdrowotne, takie jak dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, choroby serca i problemy z układem pokarmowym. Ważne jest regularne badanie zdrowia i odpowiednia opieka lekarsko-weterynaryjna. Umów wizytę tutaj

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Kot Syjamski – charakterny kot o szczególnych wymaganiach?

Kot Syjamski – charakterny kot o szczególnych wymaganiach? Przedstawiciele tej rasy charakteryzują się ciekawym wyglądem, inteligencją i niespożytą...

Syndrom brachycefaliczny u psów

Syndrom brachycefaliczny u psów. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się rasy należące do grupy psów brachycefalicznych.

Owczarek australijski – łagodny pies o dynamicznej osobowości

Owczarek australijski, często nazywany „aussie” jest psem, który potrzebuje wymagających i wielostronnych zadań, angażujących go fizycznie i intelektualnie, ...

Labrador Retriever – łagodny pies o dużym apetycie

Labrador Retriever to popularna rasa psa, która ma wiele charakterystycznych cech. Łatwy do ułożenia, przyjazny dla ludzi i wytrzymały. Swoją popularność...