Kot brytyjski krótkowłosy (British Shorthair)

Kot brytyjski krótkowłosy jest kotem bardzo towarzyskim, który lubi bliski kontakt z jego opiekunem.
Kot brytyjski krótkowłosy (British Shorthair)

Kot brytyjski krótkowłosy (British Shorthair)

Kot brytyjski krótkowłosy jest kotem bardzo towarzyskim, który lubi bliski kontakt z jego opiekunem. Jeśli zdecydujesz się na jego zakup zyskasz wiernego przyjaciela.

 

Historia rasy kotów brytyjskich krótkowłosych

Historia rasy sięga czasów Imperium Rzymskiego. Przodkowie kota brytyjskiego wędrowali wraz z legionistami, chroniąc wojskowe zapasy żywności przed plagami gryzoni. Z czasem dotarły na wyspy brytyjskie gdzie właściwy rozwój tej rasy nastąpił w czasach panowania królowej Wiktorii.
Zdecydowano się na taki ruch aby stworzyć konkurencję dla popularnych w tym czasie kotów orientalnych. W okresie I wojny światowej skrzyżowano kota brytyjskiego krótkowłosego z persem, otrzymując długowłosego kota brytyjskiego, który od swojego przodka różni się tylko długością sierści.

 

Charakterystyka rasy kota brytyjskiego krótkowłosego

Koty brytyjskie krótkowłose to wyjątkowo nieskomplikowane zwierzęta. Kot brytyjski krótkowłosy jest kotem inteligentnym, o silnym charakterze i umiarkowanym temperamencie. Pieszczoty i głaskanie znosi cierpliwie chociaż nie jest typowym pieszczochem i potrzebuje czasem spokoju i dystansu. Nie przepada za noszeniem na rękach. Za to wyróżnia się wiernością i chętnie spędza czas w towarzystwie właściciela. Przedstawiciele tej rasy uchodzą za zrównoważone i przyjazne człowiekowi.

 

Osobowość kota brytyjskiego krótkowłosego

Koty brytyjskie krótkowłose zdecydowanie nie są natrętne i krzykliwe. Nie mają w sobie agresywności i wykazują niezwykłą cierpliwość w stosunku do dzieci i innych zwierząt domowych. Oferując im spokojny i bezpieczny dom, pozyskasz zwierzę, które lubi ludzkie towarzystwo. Będąc opiekunem „brytyjczyka” koniecznie zadbaj o jego aktywność, zachęcając go do zabaw aby nie zamienił się w kanapowego leniucha. Zminimalizujesz we ten sposób ryzyko wystąpienia u swojego pupila nadwagi a w konsekwencji otyłości.

 

Pielęgnacja kotów brytyjskich

Kot brytyjski nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Ograniczyć można się do regularnego wyczesywania sierści szczególnie w okresach linienia, pielęgnacji uszu oraz obcinania pazurków. Ze względu na częste łzawienie i ryzyko do zarastania kanalików łzowych, co jest typowe dla ras brachycefalicznych, należy „brytyjczykowi” regularnie przemywać oczy.

 

Zdrowie i typowe choroby kota brytyjskiego

Co do zasady koty brytyjskie są zdrową rasą i odpowiednio zadbane mogą żyć nawet 12 – 15 lat. Należą one jednak do ras brachycefalicznych i w związku z tym są obciążone ryzykiem wystąpienia objawów typowych dla zwierząt ze skróconym pyszczkiem.

Masywna budowa ciała „brytyjczyków” obciąża ich kości i stawy, co może być powodem schorzeń w ich obrębie. Inne jednostki chorobowe, typowe dla tej rasy to:
– kardiomiopatia przerostowa, może dotyczyć zarówno młodych kociąt, jak i kotów kilkuletnich dlatego warto koty tej rasy konsultować kardiologicznie
– hemofilia
– wrodzona wielotorbielowatość nerek (PKD)
– niedrożność kanalików nosowo-łzowych, typowa dla rasy brachycefalicznej, objawiająca się nadmiernym łzawieniem z oczu
Koty brytyjskie mają także skłonność do nadwagi a w konsekwencji otyłości, dlatego należy bardziej niż u innych ras pilnować diety.

 

Ciekawostki o kotach brytyjskich

– Chesire z „Alicji w Krainie Czarów” oraz Greebo Niani Ogg ze „Świata Dysku” to przedstawiciele rasy kota brytyjskiego
– pierwszym „brytyjczykiem” w Polsce była prawdopodobnie kotka o imieniu Arabella Big Ben sprowadzona z Ukrainy w 1994 roku
– kot brytyjski jest największym kotem krótkowłosym

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Kot Syjamski – charakterny kot o szczególnych wymaganiach?

Kot Syjamski – charakterny kot o szczególnych wymaganiach? Przedstawiciele tej rasy charakteryzują się ciekawym wyglądem, inteligencją i niespożytą...

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą?

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą? Koty nie załatwiają się poza kuwetą bez przyczyny. Najczęściej stoi za tym konkretny przekaz, mówiący nam...

Owczarek niemiecki – jedna z najbardziej popularnych ras na świecie

Owczarek niemiecki to pies, który posiada wiele zdolności i talentów. Inteligentny i lojalny, zrównoważony, pewny siebie, oddany właścicielowi, łagodny...

Owczarek australijski – łagodny pies o dynamicznej osobowości

Owczarek australijski, często nazywany „aussie” jest psem, który potrzebuje wymagających i wielostronnych zadań, angażujących go fizycznie i intelektualnie, ...