Jack Russell Terrier (JRT) – radosny wulkan energii

Jack Russell Terrier (JRT) – radosny wulkan energii. Jack Russell Terrier (JRT) to inteligentny, aktywny, wesoły pies...
Jack Russell Terrier pies rasa Mieszczańska Centrum Weterynarii

Jack Russell Terrier (JRT) – radosny wulkan energii.

Jack Russell Terrier (JRT) to inteligentny, aktywny, wesoły pies o myśliwskiej naturze.
Pomimo swojego niewielkiego wzrostu jest psem nieustraszonym i bardzo pewnym siebie. Lubi towarzystwo ludzi i zabawy na świeżym powietrzu. Czujny i  postrzegawczy JRT jest dobrym stróżem, choć czasami bywa zbyt hałaśliwy.

 

Jack Russel Terrier – historia rasy

Angielski pastor John Russell, przez przyjaciół nazywany Jackiem, jako zapalony myśliwy miał sforę foksterierów. Jego celem stało się wyhodowanie teriera, który dzięki swojej budowie ciała nadawałby się do polowania na lisy i borsuki. Miał to być pies niewielki, szybki i wytrzymały, który zmieściłby się do lisiej nory. W 1819 roku pastor został opiekunem suki o imieniu Trump, która była matką rasy russell terierów. Po śmierci pastora kontynuowano prace nad doskonaleniem rasy. W 1990 roku Międzynarodowa Federacja Kynologiczna zaakceptowała wzorzec Parson Jack Russell Terriera. Dopuszczał on istnienie dwóch odmian w obrębie jednej rasy – krótkonożnej o wzroście ok. 27 cm i wysokonożnej o wzroście do 37 cm. W Anglii oraz w Europie preferowano psy w typie parsona. W 1999 roku wyodrębniono dwie odmiany tej rasy:
Jack Russell Teriera oraz Parson Russell Teriera o nieco dłuższych nogach. Standard wzorca dla JRT powstał w Australii i to ona była krajem występującym o uznanie nowej rasy.

 

Jack Russell Terrier – charakter i zachowanie

Pomimo niewielkich rozmiarów są to psy bardzo pewne siebie. Potrafią być zadziorne w stosunku do innych czworonogów. Ze względu na ich łowiecki instynkt nie  powinno się ich trzymać wspólnie z kotami lub innymi mniejszymi zwierzętami. Są to psy lubiące aktywność, żądne nowych przygód i wyzwań. Uwielbiają aportować dlatego zabawa z piłeczką czy też frisbee jest dla nich odpowiednim zajęciem. Psy tej rasy wymagają dobrego wyszkolenia ze względu na swą nieustępliwość i silny charakter. Na spacerze w lesie osobniki, które wybiórczo traktują polecenia przyjścia na zawołanie, mogą przepaść na kilka godzin, jeśli wyczują lisa lub inną małą zwierzynę. Jack Russell Terrier to przeciwieństwo psa kanapowego. Uwielbiają długie spacery i zabawy w parku. Szybko przystosowują się do zmiennych warunków, dzięki czemu doskonale sprawdzą się jako towarzysze w podróży. Ze względu na wrodzoną odwagę i pewność siebie JRT rzadko dopada lęk separacyjny.

Jack Rassell Terrier pies rasa Mieszczańska Centrum Weterynarii

Jack Russell Terrier – zdrowie i pielęgnacja

Psy tej rasy, jako jednej z nielicznych, uważane są za odporne na schorzenia i wolne od wad rozwojowych. Przy dobrej pielęgnacji mogą żyć ponad 15 lat. Istnieje jednak kilka typowych dla nich schorzeń. Są to:

  • alergiczne choroby skóry
  • zwichnięcie rzepki
  • martwica główki i szyjki kości udowej
  • niedoczynność tarczycy
  • cukrzyca
  • choroby oczu
  • choroby neurologiczne takie jak ataksja i mielopatia, objawiające się zaburzeniami ruchowymi i drżeniem mięśni.

Jeśli chodzi o pielęgnację to w przypadku wersji krótkowłosej wystarczy okazjonalne szczotkowanie. Odmianę szorstkowłosą należy regularnie trymować. Oczy i uszy najlepiej kontrolować codziennie aby jak najszybciej wykryć zmiany lub zapalenia i podjąć odpowiednie działania.

 

Podsumowanie

Jack Russell Terrier to rasa dla ludzi aktywnych, kochających ruch. Jako pies myśliwski uwielbia kopać nory, hałaśliwie dając znać o swoim zdaniu. Pozbawiony wyzwań  potrafi być agresywny nie tylko do innych psów, ale i ludzi. Spełniony odwdzięczy się bezgraniczną miłością.  Miłośnikami psów tej rasy są Karol III, Serena Williams oraz Mariah Carey. Dzięki filmowi „Maska”, w którym sprytnym Milo skradł serca widzów na całym świecie rasa ta jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych.

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący? Daj nam znać w komentarzach. Pamiętaj, jeśli szukasz lekarza weterynarii we Wrocławiu zarezerwuj wizytę u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Kot Syjamski – charakterny kot o szczególnych wymaganiach?

Kot Syjamski – charakterny kot o szczególnych wymaganiach? Przedstawiciele tej rasy charakteryzują się ciekawym wyglądem, inteligencją i niespożytą...

Syndrom brachycefaliczny u psów

Syndrom brachycefaliczny u psów. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się rasy należące do grupy psów brachycefalicznych.

Owczarek niemiecki – jedna z najbardziej popularnych ras na świecie

Owczarek niemiecki to pies, który posiada wiele zdolności i talentów. Inteligentny i lojalny, zrównoważony, pewny siebie, oddany właścicielowi, łagodny...

Owczarek australijski – łagodny pies o dynamicznej osobowości

Owczarek australijski, często nazywany „aussie” jest psem, który potrzebuje wymagających i wielostronnych zadań, angażujących go fizycznie i intelektualnie, ...